Cykl piętnastu rysunków Tadeusza Kantora powstałych w 1986 podczas pracy dydaktycznej w mediolańskiej szkole teatralnej można zobaczyć na wystawie czasowej w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej w Krakowie. To nowe nabytki Cricoteki, zakupione z prywatnej kolekcji.
"Po raz pierwszy udało nam się nabyć tak zwarty cykl Kantora związany z tym performatywnym obszarem twórczości Kantora. To ewenement" – podkreślił w czwartek podczas prezentacji nowych nabytków Cricoteki adiunkt w Dziale Archiwum i Zbiorów Bibliotecznych Muzeum Tomasz Pietrucha.
Prezentowany zbiór rysunków pt. "Lekcje mediolańskie" powstał w podczas pedagogiczno-teatralnej pracy Kantora w Mediolanie. W roku 1986 na zaproszenie rektora mediolańskiej szkoły dramatycznej Renato Palzziego, twórca prowadził miesięczne kursy dla tamtejszych studentów, nazwane później "Lekcjami mediolańskimi".
"Kantor prowadził też charakterystyczne dla siebie zapisy tych lekcji. Do cyklu tych warsztatów, oprócz tekstów i nagrań, powstały także rysunki. Na wystawie jest też cricotage pt. +Ślub w manierze konstruktywistycznej i surrealistycznej+, który był prezentowany na zakończenie warsztatów w Piccolo Tatro di Milano" – wskazał adiunkt muzeum.
W rysunkach artysta nawiązywał do procesu tworzenia spektakli i etiud, które zlecał studentom. W ten sposób stworzył zarówno rozbudowane kolaże, jak również proste szkice sytuacyjne. Są to m.in. układy postaci, półpostaci, szkice twarzy.
"Znaczenie w nich ma praca z przestrzenią. Jak odkryliśmy w toku badań, rysunki te odnoszą się przede wszystkim do trzeciej +Lekcji+, w której Kantor analizuje przestrzeń jako obszar działania artysty" - zaznaczył Tomasz Pietrucha. Jak dodał, Kantor w swoich "Lekcjach Mediolańskich" badał prądy awangardowe XX wieku, jak abstrakcja, surrealizm, konstruktywizm, dadaizm. To też powraca w tych rysunkach" - zauważył adiunkt muzeum.
Nowe nabytki Cricoteki od poniedziałku można oglądać na wystawie czasowej pt. "O wszystkim pamiętać i wszystko zapomnieć" w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5 w Krakowie. Wystawa będzie czynna do lutego 2025 r.(PAP)
juka/ aszw/