Oprowadzania kuratorskie i występy artystyczne to niektóre punkty programu głównych obchodów 10-lecia działalności Cricoteki w siedzibie przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie. Świętowanie placówka rozpoczęła w czwartek i z szeregiem atrakcji czeka na zainteresowanych do niedzieli.
"Obchody są przypomnieniem, pokazaniem tego, co robimy na co dzień. Przez cały weekend zapraszamy do uczestniczenia w naszych wydarzeniach" – powiedziała w czwartek dziennikarzom dyrektor instytucji Natalia Zarzecka.
Cricoteka jest Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora i powstała z inicjatywy samego artysty jako "żywe archiwum" Teatru Cricot 2. W budynku przy ul. Nadwiślańskiej została otwarta 12 września 2014 r. Wcześniej działała przy ul. Kanoniczej i Szczepańskiej. Nowoczesny budynek zaprojektowano tak, aby prezentować sztukę Kantora, równolegle będąc miejscem działalności teatralnej, muzycznej, tanecznej, ale i edukacyjnej.
Zdaniem dyrektor placówki Kantor byłby dziś zafascynowany kulturą cyfrową. "Myślę, że nasze archiwum, projektowane prze Kantora w dobie cyfryzacji, byłoby niezwykłą chmurą danych uporządkowanych" – oceniła Zarzecka. Kantorowi nie podobałyby się zaś – jak dodała – wszelkie próby upolitycznienia sztuki. "Walczyłby o wolność artystyczną" – zaznaczyła.
W ramach jubileuszu do niedzieli na gości przy ul. Nadwiślańskiej czekają oprowadzania kuratorskie, przy czym w piątek będzie można niemal przez cały dzień zwiedzać niedostępne na co dzień miejsca budynku. W sobotnim programie jest m.in. "Szycie potwora" - wydarzenie promujące wydanie publikacji "Tadeusz Kantor. Kostiumy". Na wieczór zaś zaplanowano koncert w plenerze.
W niedzielę odbędzie się "Piknik niemożliwy" na placu instytucji. Będzie to otwarte spotkanie przy śniadaniowym stole, towarzyszyć mu mają wydarzenia skierowane do dzieci i dorosłych, spacery, koncerty.
Wśród weekendowych atrakcji jest projekt "Rezonanse" – polega on na prezentacji instalacji dźwiękowej skomponowanej specjalnie dla Cricoteki. Jak opisują organizatorzy, budynek zmienił się w "wielkie pudło rezonansowe, do którego wnętrza można wejść, by przekonać się, jak dźwięki wpływają na kształtowanie przestrzeni wokół nas".
W dekadę w budynku przy Nadwiślańskiej odbyło się 141 wystaw, 1217 wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów i spektakli, oraz 4232 wydarzenia edukacyjne. Z oferty kulturalnej placówki skorzystało prawie pół miliona osób.
Koszty wybudowania siedziby dla Cricoteki, jej wyposażenia wraz z urządzeniem wystawy stałej, wyniosły ponad 50 mln zł, z czego 85 proc. było dofinansowaniem Unii Europejskiej.
Cricoteka jest instytucją kultury podlegającą małopolskiemu urzędowi marszałkowskiemu.(PAP)
bko/ miś/