
Od piątku w Poznaniu odbywać się będzie 15. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. Ocenie poddanych zostanie 76 skrzypiec.
Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w dziedzinie lutnictwa na świecie. Mogą wziąć w nim udział zawodowi budowniczowie skrzypiec wszystkich narodowości bez względu na wiek.
Głównym celem konkursu jest wyłonienie instrumentów o najlepszych cechach dźwiękowych oraz wykazujących najwyższe mistrzostwo pracy lutniczej. Dla zachowania najwyższych standardów rzetelności i bezstronności zgłoszone instrumenty pozostają anonimowe aż do momentu rozstrzygnięcia konkursu.
Konkurs przebiega w trzech etapach, obejmujących ocenę lutniczą, użytkową oraz dźwiękową podczas przesłuchań otwartych i dostępnych dla publiczności. Po jego zakończeniu instrumenty będzie można podziwiać na wystawie w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.
Jury złożone z lutników i skrzypków przyzna nagrody regulaminowe wynoszące od 18 tys. euro za pierwszą nagrodę do 4 tys. euro za trzecią. Przewodniczącym jury jest Frank Ravatin. Urodzony w 1962 roku w Lyonie we Francji Ravatin jest wybitnym lutnikiem, zdobywcą licznych nagród oraz uznanym jurorem na najważniejszych konkursach, w tym m.in. w Paryżu, Pekinie, Cremonie, Manchesterze i Mittenwaldzie.
W marcu i kwietniu do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu napływały zgłoszone instrumenty. Spośród 85 zgłoszonych skrzypiec dotarło 76. Zgodnie z zasadami anonimowości konkursu, lutnicy nie mogli dostarczyć ich osobiście – większość powierzono zaufanym pośrednikom, 9 instrumentów przesłano drogą pocztową. 39 instrumentów dotarło do muzeum w ostatnim dniu przyjmowania zgłoszeń.
Pierwsze dwa etapy przeprowadzone zostaną od piątku do poniedziałku w Muzeum Instrumentów Muzycznych. Otwarty dla publiczności etap trzeci, polegający na ocenie brzmienia skrzypiec w warunkach kameralnych i estradowych, przebiegnie w dwóch turach: 13 maja w Sali Białej Bazaru Poznańskiego oraz 15 maja w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi późnym wieczorem 15 maja po finałowym posiedzeniu jury. Zwieńczeniem konkursu będzie 16 maja uroczystość wręczenia nagród oraz koncert galowy na zwycięskich instrumentach. Dzień później w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu zainaugurowana zostanie wystawa konkursowych instrumentów. (PAP)
rpo/ aszw/