Historie pięciu rodzin, których członkowie oddawali życie dla Polski w latach 1920-1940-1980 opowiada wystawa „Pokolenia wolności”, otwarta na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
"To niewielka wystawa o wielkich ludziach. Ludziach, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę" – mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. "Z pokolenia na pokolenie trwała opowieść o Polsce niepokonanej. To matki, to ojcowie przekazywali dzieciom naszą dumną, zwycięską historię" – wskazał, podkreślając, że działo się tak nieprzerwanie przez kolejne pokolenia. "Był to nieprzerwany łańcuch międzypokoleniowych zmagań o niepodległą Polskę, którego ostatnim aktem była +Solidarność+" – ocenił.
Prezes IPN zwrócił także uwagę na fakt, że "trzeba zrobić wszystko, żeby za ćwierć wieku można było pokazać kolejne tablice z kolejnym pokoleniem o tych, którzy już nie muszą walczyć i umierać za Polskę, ale Polskę niepodległą budują, dla niej pracują".
Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora ds. Muzealnych i Naukowych Zamku Królewskiego, mówił o tym, że wystawy IPN, prezentowane w Zamku Królewskim, cieszą się popularnością wśród polskich i zagranicznych turystów. "Oczywiście tegoroczna wystawa spotka się z problemami pandemii, ale w poprzednich latach w lipcu, sierpniu, wrześniu zamek odwiedzały tysiące, a na dziedziniec zamkowy wchodziło nawet 100 tys. ludzi w skali miesiąca i oglądało te wystawy" - przypomniał.
Ekspozycja opowiada historię rodów Gwoździewiczów, Lazarowiczów, Kuleszów, Magierskich i Majdzików, ukazując dziedziczone z pokolenia na pokolenie dążenie do wolności. Twórcy pokazują historię tych rodzin w oparciu o takie etapy historii Polski, jak Bitwa Warszawska 1920 – Katyń 1940 – "Solidarność" 1980.
"Pierwsze z tych pokoleń wywalczyło niepodległość Ojczyzny i obroniło ją przed najazdem bolszewickim w sierpniu 1920 r. Drugie – skrwawione w II wojnie światowej i w późniejszym oporze przeciwko zniewoleniu komunistycznemu – to pokolenie Polski Walczącej. I wreszcie trzecie – pokolenie +Solidarności+, zrywami w latach 1966, 1968, 1970, 1976 i 1979 przygotowujące wielkie przebudzenie narodowe z 1980 r., którego zasługą było obalenie komunizmu i ponowne odrodzenie się Rzeczypospolitej" - opisuje IPN pomysł wystawy. (PAP)
nmk/ wj/