W Ochli, dzielnicy Zielonej Góry w poniedziałek został otwarty po renowacji XVII-wieczny dworek, dawna rezydencja von Unruhów. Prace pochłonęły ponad 12 mln zł. Budynek jest unikatowym przykładem śląskiego baroku.
Renowacja dworu była możliwa dzięki pieniądzom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. "Bardzo się cieszę, że udało nam się przywrócić obiekt do życia, że nabierze nowej funkcji, że dzięki temu możliwości Muzeum Etnograficznego będą dużo większe" – powiedział lubuski marszałek Marcin Jabłoński.
Koszt renowacji to ponad 12 mln złotych, z czego 8 mln stanowiły środki unijne. "Renowacja zabytku nie należała do prostych zadań, ale wszystkie prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką konserwatorską, z pieczołowicie odtworzonymi detalami" – powiedziała Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska konserwator zabytków.
Renowacja nie była łatwa. Budynek nie dawał wielu odpowiedzi oraz wskazówek konserwatorskich. "Dotyczy to na przykład kolorystyki obramowań okiennych na elewacjach. Wnętrza były białe, z pięknymi sztukateriami, o których wiemy, bo pisano o nich. I to jest cudowne, że ten obiekt będzie właśnie dla mieszkańców dostępny" – powiedziała konserwator zabytków. Dodała, że "To był też swego rodzaju eksperyment, który przyniósł znakomite efekty".
Celem była restauracja dworu wraz z otoczeniem, tak, żeby był dostępny dla ludzi. Będzie w nim działać Centrum Kultur Europejskich zarządzane przez Muzeum Etnograficzne. "To jest na razie kanwa działalności kulturalnej. Na pewno ją rozwiniemy Będziemy się starali na różne sposoby pokazywać naszą kulturę przeszłą oraz obecną" – powiedział Tadeusz Woźniak, dyrektor Muzeum Etnograficznego Tadeusz Woźniak.
W dworze będą odbywać się wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne. Powstanie izba pamięci, a ofertę dopełniają elementy multimedialne, np. przemawiająca do zwiedzających z ekranu postać winiarki.
Dwór został wybudowany w latach 1684-1687 przez Otto Friedricha von Unruha. Dziś jest unikatowym przykładem śląskiego budownictwa barokowego. Wewnątrz zachowały się cztery kominki oraz dekoracje sztukatorskie, które zostały odrestaurowane. (PAP)
pij/ dki/