Weterani antykomunistycznej opozycji skupieni w Stowarzyszeniu Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy o nadanie Orderu Orła Białego prześladowanemu działaczowi mniejszości polskiej na Białorusi Andrzejowi Poczobutowi.
"Popierając wszystkie szlachetne inicjatywy doceniania wagi nieugiętej postawy Andrzeja Poczobuta w świecie współczesnym, zwracamy się do Pana Prezydenta Rzeczypospolitej ze wszech miar uzasadnioną prośbą o uhonorowanie Andrzeja Poczobuta najwyższym odznaczeniem państwowym za jego niezłomne i wpisane w poczet bohaterów narodowych świadectwo oraz przeżywanie cierpienia z najwyższą godnością" – napisano w piątkowym przesłaniu stowarzyszenia.
Weterani śląsko-dąbrowskiej opozycji są przekonani, że prześladowany przez białoruski reżim Andrzej Poczobut w pełni zasłużył na najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. "W naszym przesłaniu nie wskazaliśmy tego odznaczenia z nazwy, szanując wyłączne kompetencje pana prezydenta w tym zakresie" – wyjaśnił PAP wiceprzewodniczący stowarzyszenia Aleksander Gaczek.
Swój apel do prezydenta represjonowani w stanie wojennym zawarli w opublikowanym w piątek "Przesłaniu Solidarności do Braci Białorusinów oraz Członków Mniejszości Polskiej na Białorusi". W dokumencie zwrócili się do Białorusinów, by "nie ulegali prymitywnej propagandzie totalitarnego reżimu, bezwzględnie zwalczającej aspiracje wolnościowe i obywatelskie całego społeczeństwa".
"Sztandarowym przykładem działań tego systemu zniewolenia jest los bezpodstawnie więzionego od 25 marca 2021 roku Andrzeja Poczobuta, znakomitego dziennikarza, dumnie, z podniesioną głową walczącego swoim cywilnym nieposłuszeństwem z całym, świetnie tam zakonserwowanym, aparatem postsowieckiego ucisku" – czytamy w przesłaniu.
49-letni Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 r. i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. 8 Marca sąd w Grodnie skazał go na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie. Rozprawy były utajnione.
Według białoruskiego sądu, Poczobut miał "wzywać do działań na szkodę Białorusi" za pośrednictwem publikacji w mediach i Internecie, a także popełnić "celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym".
Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego – za motywowane politycznie. Władze Polski oraz społeczność międzynarodowa apelują do władz Białorusi o uwolnienie aktywisty oraz zaprzestanie represji przedstawicieli mniejszości.
Weterani śląskiej opozycji ocenili w swoim piątkowym przesłaniu, że Andrzej Poczobut jest "z premedytacją prześladowany za polskość". "To sztandarowa ofiara programowego podsycania nienawiści wobec Polaków. Człowiek zasad, na zawsze wierny wartościom, które wyznaje. Przykład postawy Polaka i wzór do naśladowania dla młodego pokolenia" – głosi przesłanie solidarności, podpisane przez szefa stowarzyszenia Eugeniusza Karasińskiego.
Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, które wystąpiło w piątek o uhonorowanie Poczobuta Orderem Orła Białego, skupia ok. 150 osób mających formalny status represjonowanych działaczy opozycji. Organizacja zabiera głos w sprawach publicznych – m.in. niedawno stanęła w obronie dobrego imienia Jana Pawła II.
Stowarzyszenie wyszło też z inicjatywą ustanowienia w Katowicach ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, argumentując m.in., że stolica Górnego Śląska jest jedynym miastem wojewódzkim, gdzie marszałek nie patronuje żadnej z ulic – choć jest jego pomnik. Weterani opozycji proponują, by imię Piłsudskiego nosiła – podobnie jak przed II wojną światową – obecna ulica Warszawska w centrum miasta.(PAP)
mab/ mir/