Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało we wtorek wystawę pt. „Wola, wiara i walka. 80. rocznica wymarszu armii gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego”. Dwuczęściowa wystawa ukazuje losy polskich obywateli przebywających na zesłaniu w Związku Sowieckim, w latach 1939 – 1942.
"Wola, wiara i walka. 80. rocznica wymarszu armii gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego" to tytuł dwuczęściowej wystawy zaprezentowanej we wtorek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Dyrektor M2WŚ prof. Grzegorz Berendt przypomniał, że muzeum ma w magazynach kilkadziesiąt tysięcy eksponatów, które dotyczą II wojny światowej, które zostały zakupione czy są darami - obiektów oryginalnych i kopiami dokumentów.
"Przy okazji rocznic różnych wydarzeń, mamy możliwość wyeksponowania ważnych dokumentów, które nie zmieściły się na wystawie głównej" - powiedział dyrektor.
Dodał, że na tej wystawie kuratorzy z M2WŚ podzielili się z odwiedzającymi obiektami i informacjami o "niezwykle dramatycznych wydarzeniach". "Dotyczą one losów i cierpień kilkuset tysięcy Kresowiaków, naszych współobywateli, których jesienią 1939 r. czy w wyniku czterech deportacji w latach 1940 i 1941 skierowano do Związku Sowieckiego w różnym charakterze" - przypomniał.
Podkreślił, że wystawa przypomina o cierpieniu i o tym, że to "marzenie o powrocie do stanu ludzi wolnych ziściło się".
Wystawa została podzielona na dwie części. Zewnętrzna ekspozycja, która znajduje się przed wejściem głównym do MIIWŚ, tworzą mapy, zdjęcia i opisy procesu formowania się armii gen. Andersa na Wschodzie. Całość podzielono na chronologiczne bloki tematyczne, począwszy od genezy zesłania Polaków do ZSRS w 1939 r., a skończywszy na marszu po wolność w 1942 r., przez Iran i Persję.
Druga część wystawy - umiejscowiona przy wejściu na wystawę główną MIIWŚ (poziom –3) - prezentuje zdjęcia i eksponaty, które przedstawiają realia życia i służby Polaków w Związku Sowieckim.
Wystawa została opracowana i przygotowana przez zespół kuratorski pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W ekspozycji wykorzystano zbiory MIIWŚ.
Wystawa jest bezpłatna. Będzie ją można oglądać do 28 grudnia.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/