Statuetki „Dobosza Powstania Wielkopolskiego” przyznawane przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 wręczono w poniedziałek w Poznaniu. Nagrody są wyrazem uznania za propagowanie wiedzy o zwycięskim zrywie powstańczym.
Statuetka Dobosza jest miniaturą części Pomnika Dobosza, nazywanego Pomnikiem Powstańców i Wolności w Śremie. Pomnik Dobosza ustawiono na rynku śremskim 15 listopada 1925 roku. Wykonany został według projektu Władysława Marcinkowskiego. Został zniszczony przez Niemców 11 września 1939 roku. Pomnik odbudowano i powtórnie odsłonięto w Parku im. Powstańców Wielkopolskich w 1961 r. Rzeźbę Dobosza odtworzył Jerzy Sobociński.
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznało w tym roku cztery statuetki. Wyróżnienie otrzymał regionalista Roman Chalasz, historyk i publicysta Ryszard Chruszczewski, historyk prof. Przemysław Matusik, popularyzator historii o powstaniu wielkopolskim Marian Winiecki oraz Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie.
W trakcie poniedziałkowej uroczystości statuetkę „Dobosza” odebrał także marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Nagroda została przyznana marszałkowi już w 2018 roku - z powodu m.in. pandemii jej wręczenie zostało przełożone.
Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Tadeusz Musiał powiedział w poniedziałek, że „statuetka +Dobosza+ to wyróżnienie, podziękowanie, uznanie dla ludzi, którzy najbardziej przyczyniają się do kultywowania pamięci o powstaniu wielkopolskim”.
Jak wskazał, wyróżnieni to „twórcy, profesorowie, artyści – ci którzy maja ogromne osiągnięcia jeśli chodzi o kultywowanie pamięci o tym wydarzeniu”.
Musiał przed zbliżającą się 104. rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego zaapelował o jej godne uczczenie. Od 2021 roku w rocznicę wybuchu insurekcji obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pat/