Wystawa monograficzna Józefa Chełmońskiego może być frekwencyjnym hitem przyszłego roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu (MNP). Dyrektor placówki Tomasz Łęcki powiedział w środę na konferencji prasowej, że w 2025 roku MNP może odwiedzić nawet pół miliona osób.
W 2024 roku w MNP frekwencja przekroczy 420 tys. gości. W 2022 roku w wydarzeniach przygotowanych przez tę placówkę uczestniczyło 400 tys. osób.
Na przyszłoroczny - jeszcze wyższy - wynik wpłynąć ma, zdaniem dyrektora, nie tylko interesująca oferta oddziałów MNP, ale także ponowne uruchomienie, po kilkuletniej przerwie i w nowej odsłonie, Muzeum Etnograficznego.
W skład Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP) wchodzą następujące oddziały: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Ratusz – Muzeum Poznania, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Etnograficzne oraz rezydencje znajdujące się poza Poznaniem: Muzeum Pałac w Rogalinie, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie i Muzeum Zamek w Gołuchowie. Gmach główny w centrum Poznania mieści Galerię Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Rozpoczynająca się z początkiem marca 2025 r. wystawa monograficzna dzieł Józefa Chełmońskiego jest częścią projektu realizowanego w latach 2022–2025 przez Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Narodowe w Krakowie.
Dr Maria Gołąb, kurator wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu: Nasza kolekcja Chełmońskiego nie jest liczna, ale znacząca
Muzeum Narodowe w Warszawie pokazuje dzieła Chełmońskiego od września 2024 r. do 26 stycznia 2025 r. Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu planowana jest w terminach 6 marca – 29 czerwca 2025 r. Muzeum Narodowe w Krakowie swoją wystawę prezentować będzie od sierpnia do końca listopada 2025 r.
„Każde muzeum przedstawia własną, autorską odsłonę. My zaprezentujemy 120 dzieł Józefa Chełmońskiego ze zbiorów publicznych i prywatnych. Absolutnie uważam, że będziemy kiepscy, jeżeli to nie będzie rekordowa frekwencyjnie wystawa w stosunku do tych, które miałem przyjemność obserwować z pozycji dyrektora” – powiedział Tomasz Łęcki.
Kurator wystawy Chełmońskiego w Poznaniu dr Maria Gołąb poinformowała, że wśród zaprezentowanych dzieł, poza siedmioma obrazami z kolekcji MNP, oglądać będzie można dzieła sprowadzone z kolekcji w całym kraju.
„Nasza kolekcja Chełmońskiego - siedem obrazów - nie jest liczna, ale znacząca, a jeszcze zwiększyła swą wartość artystyczną po naszym zakupie sprzed półtora roku” – powiedziała dr Maria Gołąb. Muzeum Narodowe w Poznaniu zakupiło dzieło Chełmońskiego "Wieczór letni" w czerwcu 2023 r. na aukcji sztuki dawnej. Obraz przez ponad wieku uznawany był za zaginiony, w 2023 r. wrócił na krótki czas na ekspozycję po przeszło 130 latach.
Dr Maria Gołąb powiedziała, że około połowy prezentowanych dzieł stanowić będą prace ze zbiorów prywatnych, około połowy - z kolekcji muzealnych z całego kraju, przede wszystkim z Muzeum Narodowego w Warszawie.
„Tylko u nas pokazany zostanie obraz +Karnawał w Polsce+. On do końca lat 40. XX wieku pozostawał w rodzinie Raczyńskich. Panie Raczyńskie, pani Viridianna Rey oraz pani Katarzyna Raczyńska pamiętają ten obraz ze swojego dzieciństwa, gdy był eksponowany w Krakowie, w ich mieszkaniu” - powiedziała.
MNP sprowadzi także dzieła Chełmońskiego z zagranicznych kolekcji.
„Z San Francisco sprowadzamy piękną sielankę, którą Józef Chełmoński sprezentował Helenie Modrzejewskiej. Będzie też obraz z Węgier, trzy obrazy z kolekcji Muzeum Polskiego z Rapperswilu i jeszcze dzieło z jednego muzeum amerykańskiego” – powiedziała dr Maria Gołąb.
„Można powiedzieć, że będziemy mieli obrazy z całego świata, od kolekcjonerów prywatnych w Polsce i niemal wszystkie najważniejsze obrazy z kolekcji muzealnych – oprócz +Czwórki+ eksponowanej w Sukiennicach. Ta największa kompozycja Chełmońskiego nie zostanie zdjęta ze względów konserwatorskich nawet na ekspozycję krakowską. Bardzo żałuję, bo nawet mieliśmy dla tego dzieła zaplanowane miejsce” – dodała.
Muzeum Sztuk Użytkowych od czerwca do listopada pokazywać będzie wystawę „A jednak królewski! 1000. lecie koronacji Bolesława Chrobrego i znaczenie króla Przemysła II dla dziejów Polski”.
"W czerwcu 2025 roku Zamek Królewski w Poznaniu celebrować będzie 730 lecie koronacji Przemysła II, a tym samym odrodzenie się Królestwa Polskiego po 157 latach rozbicia dzielnicowego. Przemysł II podjął dziedzictwo Bolesława Chrobrego, rozpoczynając proces scalania ziem polskich" - powiedział Tomasz Łęcki.
Pod koniec 2025 roku zaplanowane jest otwarcie Muzeum Kultur Świata – tak nazywać się będzie dotychczasowe Muzeum Etnograficzne. „Ci, którzy pamiętają, co tam było przed remontem, będą przecierali oczy” – zapewnił Tomasz Łęcki.
Dyrektor przypomniał też, że w przyszłym roku mija 50 lat od inauguracji Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Jest to jedyne w Polsce muzeum biograficzne wieszcza. Ma swoją siedzibę w pałacu, w którym połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się Adam Mickiewicz.
W ramach obchodów jubileuszu planowany jest szereg wydarzeń, które mają na celu przypomnieć o muzeum, a zarazem uświadomić znaczenie Wielkopolski dla tradycji mickiewiczowskiej. Wystawa jubileuszowa „50 Śmiełów – Mickiewicz 44” otwarta zostanie 29 czerwca i potrwa do końca roku. (PAP)
rpo/ aszw/