Od poniedziałku (4 listopada) w Warszawie okazja do posłuchania światowej klasy artystów. Rozpoczyna się XI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego.
Odbywający się corocznie w listopadzie w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego to najważniejsze cykliczne wydarzenie w Polsce poświęcone temu światowej sławy wirtuozowi fortepianu, wybitnemu kompozytorowi, mężowi stanu, politykowi, dyplomacie oraz jednemu z ojców polskiej niepodległości.
Jak przekazali PAP organizatorzy "festiwal ma na celu popularyzację twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, zapewniając, by jego dorobek artystyczny zajmował należne mu miejsce w kanonach muzyki klasycznej, a jednocześnie pielęgnację pamięci o jego wiekopomnych dokonaniach na rzecz polskiej niepodległości".
W ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego już drugiego dnia (we wtorek 5 listopada) w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wystąpi brytyjski pianista Jonathan Plowright, od lat uważany za jednego z czołowych na świecie interpretatorów muzyki Paderewskiego.
Nie zabraknie także świetnych instrumentalistów i wokalistów z Polski. W środę 6 listopada wystąpi Rektors Duo, czyli mistrz akordeonu Klaudiusz Baran oraz wirtuoz wiolonczeli Tomasz Strahl.
Już w poniedziałek ze swoim recitalem wystąpi uznany pianista Michał Szymanowski, pełniący równocześnie funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego.
Wokalne utwory Paderewskiego oraz innych twórców zaprezentują sopran Maria Kopińska oraz tenor Karol Kozłowski, a przy fortepianie Mischa Kozłowski. Będziemy mieli również okazję wysłuchać kwartetu smyczkowego Meccore String Quartet, a polską scenę jazzową zaprezentują Karol Szymanowski i Maciej Afanasjew Quartet.
Podczas festiwalu nie zabraknie miejsca dla młodych talentów. W Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej koncert przeznaczony dla młodzieży zagrają utalentowani młodzi muzycy, laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Dodatkowo, we współpracy z Fundacją Muniania w PROMie Kultury przygotowano koncert dedykowany najmłodszym słuchaczom.
Koncerty festiwalowe odbędą się w Pałacu Staszica, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Nowej Miodowej - ZPSM nr 1, Filharmonii Narodowej, Muzeum Pałacu w Wilanowie, PROMIE Kultury oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
Oprócz koncertów festiwalowy program wzbogacą wyjątkowe wystawy poświęcone Ignacemu Paderewskiemu. Wystawa plenerowa „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” zagości na ogrodzeniu Parku Ujazdowskiego, w którym znajduje się pomnik tego wybitnego artysty, a mobilna wystawa „Historia serca Paderewskiego” zostanie zaprezentowana w wybranych salach koncertowych.
Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego odbywa się nieprzerwanie od 2014 roku.
Wydarzenie organizowane jest przez Fundację AveArte, powołaną do życia przez Wiesława Dąbrowskiego, który jest również pomysłodawcą oraz dyrektorem festiwalu.
„Jestem niezwykle dumny, że po raz jedenasty, dzięki wsparciu naszych partnerów, udało nam się zorganizować Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego. Od lat zajmuję się postacią Paderewskiego i zdaję sobie sprawę, jak ważne jest przypominanie wszystkim Polakom o niezwykłych dokonaniach Paderewskiego, zarówno artystycznych, jak i na rzecz Rzeczypospolitej. Powszechna wiedza na ten temat wciąż pozostaje niewystarczająca” – podkreślił Wiesław Dąbrowski, dyrektor festiwalu i prezes Fundacji AveArte.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Obowiązuje jedna rezerwacja miejsc: rsvp@avearte.pl.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie organizatora: avearte.pl oraz na oficjalnym profilu Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego na Facebooku.
Jednym z patronów medialnych XI Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego jest serwis Dzieje.pl.
Urodzony 18 listopada 1860 r. Ignacy Jan Paderewski, po studiach w warszawskim Instytucie Muzycznym doskonalił swój kunszt muzyczny w Berlinie i Wiedniu. Przełomowym momentem w jego karierze był duży koncert w Paryżu w 1888 r., a następnie występ w Londynie przed królową Wiktorią.
Po tournée po Stanach Zjednoczonych w latach 1891–1892 zamieszkał za Oceanem i odniósł wielki artystyczny sukces. Zyskał tam miano „czarodzieja klawiatury” i "króla pianistów”.
Nie poprzestał jednak na karierze muzycznej. W 1910 r. ufundował Pomnik Grunwaldzki w Krakowie, a jego znajomość z prezydentem Stanów Zjednoczonych Woodrowem Wilsonem zaowocowała umieszczeniem postulatu niepodległego państwa polskiego w programie pokojowym. Jego działalność polityczna i dyplomatyczna miała kluczowy wpływ na odrodzenie Rzeczypospolitej.
Przyjazd Paderewskiego do Poznania w grudniu 1918 r. stał się impulsem do wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wkrótce potem Paderewski został premierem rządu RP i w tym charakterze sygnował Traktat Wersalski. (PAP)
jkrz