31 października 2022 roku przypada 104. rocznica wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. W poniedziałek przedstawiciele władz miasta oraz radni złożyli kwiaty pod tablicą na wieży Ratuszowej na Rynku Głównym.
27 sierpnia 1944 r. płk Karol Ziemski „Wachnowski” mianował nowych dowódców obrony Starówki. W obronie Pałacu Krasińskich poległ Henryk Humięcki „Olbrzym”, uczestnik akcji na dowódcę SS i policji na Dystrykt Warszawski, Franza Kutscherę.
Wieńce, znicze oraz polski hymn – w ten sposób uczestnicy XXII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego uczcili w piątek pamięć polskich żołnierzy pochowanych na Cmentarzu Orląt we Lwowie. To miejsce, w którym serce każdego Polaka bije mocniej – mówi PAP ks. prof. Waldemar Cisło, który modlił się z motocyklistami.
Nie możemy milczeć wobec kolejnych bestialskich działań władz Białorusi, które dla potrzeb własnej propagandy nie cofają się wobec najbardziej odrażających i nieludzkich zachowań – podkreślono w oświadczeniu Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych nt. zbezczeszczenia cmentarza żołnierzy AK w Surkontach.
II Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków ruszy w sobotę do Gdańska – zainauguruje cykl przedsięwzięć „Kieleccy Westerplatczycy”, mających przypominać o żołnierzach z Westerplatte, szczególnie tych, którzy wywodzili się z 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc.
W Łodzi odbyły się uroczyste obchody 42. rocznicy strajku w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, które uważa się za początek łódzkiego Sierpnia 1980. Przedstawiciele władz regionu i miasta złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą na zajezdni autobusowej przy u. Kraszewskiego.
Ameryka nie ma lepszego przyjaciela i partnera od Polski. Polska nie ma lepszego przyjaciela i partnera od Ameryki. Działając razem możemy wszystko osiągnąć – mówi w zamieszczonym w internecie nagraniu Erin Nickerson, która w sierpniu została konsulem generalnym USA w Krakowie.
Na Litwie usunięto już około 10 pomników żołnierzy radzieckich, m.in. w Kłajpedzie, Mariampolu, Połądze, Poniewieżu, Rosieniach. Wilno przygotowuje się do demontażu pomnika na cmentarzu Antokolskim ustanowionego na mogile, w której pochowanych jest ponad 3 tys. żołnierzy.
78 lat temu - 26 sierpnia 1944 roku - Powstańcy bronili się w Banku Polskim i Pałacu Blanka, lecz opuścili szpital Jana Bożego podpalony przez Niemców. W ruinach trafionego niemiecką bombą kościoła św. Jacka zginęło kilkaset osób. Na Sadybie utworzono Batalion AK "Oaza".
25 sierpnia 1944 r. powstańcy ze zgrupowania AK „Leśnik” odparli kolejne niemieckie natarcie na budynki Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) w Warszawie. W nocy z 25 na 26 sierpnia ze Starego Miasta do Śródmieścia ewakuowała się kanałami Komenda Główna AK.