Zwiedzanie Białegostoku nowym szlakiem „Polski Wersal” lub poznawanie miasta z przewodnikami w strojach hetmana Jana Klemensa Branickiego czy jego żony Izabeli Branickiej - to niektóre z atrakcji Białegostoku na rozpoczynający się sezon turystyczny.
W dniach nieobecności podróżującego po Afryce Leona XIV koło Watykanu pojawił się... papież w papamobile. Zauważyli to ze zdumieniem turyści i pielgrzymi, którzy na portalach społecznościowych zamieścili wideo. Przy Placu Świętego Piotra kręcono sceny do filmu „Santo subito” z Andrzejem Chyrą jako Janem Pawłem II.
Francuska prokuratura poinformowała, że w czwartek do kraju sprowadzono Hiszama Harba podejrzanego o udział w zamachu terrorystycznym w Paryżu w 1982 r. Palestyńscy terroryści zaatakowali wówczas żydowską restaurację, zabijając sześć osób i raniąc 22.
Ostatni bon vivant, bywalec ogródków, ostatni Warszawiak, który potrafił nosić tużurek, tańczyć walca, robić oko do dam, jeździć wytwornie dorożką - 17 kwietnia 1981 r. zmarł Ludwik Sempoliński, artysta estrady i kabaretu, profesor warszawskiej PWST.
Koncern Michelin otworzy w Olsztynie muzeum przemysłu oponiarskiego i centrum szkoleniowe. W muzeum będzie prezentowana 60-letnia historia produkcji opon - najpierw w Olsztyńskich Zakładach Opon Samochodowych, teraz w fabryce Michelin.
Zamek Książ otrzymał 21 mln zł dofinansowania ze środków europejskich na przeprowadzanie największego od 50 lat remontu. Wnętrzom zabytku ma zostać przywrócony wygląd z czasów przedwojennych. Chodzi m.in. o salony barokowe, Schody Cesarskie i inne wnętrza.
Wszechstronnie wykształcony król Władysław IV stworzył na Zamku Królewskim w Warszawie jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych scen teatralnych Europy epoki baroku. Był to pierwszy stały teatr operowy na ziemiach polskich. Wystawa „Wielka gra. Opera Władysława IV” przedstawia fenomen tego teatru.
Zabytkowa Kopalnia Soli „Wieliczka” kosztem ponad 52 mln zł zbuduje nowoczesne Centrum Obsługi Turystów. Obiekt powstanie za trzy lata w bezpośrednim sąsiedztwie szybów Paderewskiego i Daniłowicza, a jego zadaniem będzie sprawne i bezpieczne zarządzanie ruchem gości odwiedzających zabytek.
Wiceminister kultury Bożena Żelazowska powiedziała podczas czwartkowych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków na Jasnej Górze, że resort pracuje nad corocznym wzrostem kwot na ratowanie dziedzictwa. Przypomniała, że w pierwszym naborze resortowego programu „Ochrona zabytków 2026” rozdzielono 167 mln zł między 412 obiektów.