Polska po 1989 roku

12.03.2018

Historyk: zaniedbania w polityce historycznej Polski sięgają pocz. XVIII w.

Zaniedbania w polityce historycznej Polski sięgają początków XVIII wieku – mówi PAP historyk prof. Andrzej Nowak. Jak wskazuje, zaległości musimy odrabiać jeszcze przez dziesięciolecia, a wzorami w prowadzeniu takiej polityki powinny być dla nas Niemcy i Czechy.

W ocenie prof. Andrzeja Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaniedbania w polityce historycznej Polski sięgają początków XVIII w. – momentu, w którym Polska utraciła suwerenność.

„Wtedy Rosja, Prusy prowadzą niesłychanie aktywną politykę historyczną, której bardzo ważną częścią jest oczernianie Polski” – powiedział historyk i jako przykłady podał działania Fryderyka II i Katarzyny II, którzy +kupowali+ filozofów francuskich, brytyjskich, niemieckich, by ci pisali, że – jak wskazał naukowiec z UJ – „Polska nie nadaje się do Europy, Polska to jest wyłącznie kołtun” i że tylko pod rządami światłych Niemców lub Rosjan leży przyszłość tego kraju.

Jak opisywał prof. Nowak, krótki okres suwerenności odzyskanej w 1918 r. nie wystarczył do nadrobienia ponad 150-letnich zaniedbań. Za PRL Polska zaś nie mogła prowadzić suwerennej polityki i dbać o swoje dobre imię.

Według historyka także co najmniej pierwszych dwadzieścia kilka lat III Rzeczypospolitej nie zostało dobrze wykorzystanych, jeśli chodzi o sposób prowadzenia polityki historycznej.

Pytany, kogo należy naśladować w sposobie prowadzenia polityki historycznej odpowiedział, że Niemców i Czechów.

„Niemcy są wzorem doskonale robionej polityki historycznej” – ocenił i wyjaśnił, że Niemcy m.in. przygotowują hojne stypendia dla uczonych i młodzieży, organizują konferencje naukowe. Dzięki temu polityka historyczna przenika najpierw do środowiska naukowego i różnorodne koncepcje zyskują „pieczątkę naukowości”. Jako przykład historyk podał określanie sprawców II wojny św. „nazistami”, a nie „Niemcami”.

Jak dodał prof. Nowak, poszczególne landy i instytucje niemieckie sponsorują także realizację serii filmów, pokazujących bohaterski niemiecki ruch oporu. „Cały świat wie o pułkowniku Stauffenbergu, a nikt na świecie nie wie o powstaniu warszawskim” – mówił profesor.

Czesi z kolei – opisywał naukowiec – potrafią za pomocą materiałów edukacyjnych dostarczanych do zagranicznych ministerstw edukacji wprowadzać do podręczników niemalże na całym świecie jeden przykład polityki okupacyjnej niemieckiej w Europie.

„Chodzi o Lidice, wymordowanie ludności w odwecie za zabicie namiestnika Czech Reinharda Heydricha. W podręcznikach na całym świecie są informacje o Lidicach, o tym, że Czechy były obiektem skrajnie brutalnej polityki okupacyjnej. W Czechach były jedne Lidice. W Polsce było kilka tysięcy Lidic. Kilka tysięcy spacyfikowanych wsi, tylko nikt na świecie o tym nie wie” – wskazał historyk.

Dodał także, że Czesi tworzą, tak jak i Niemcy, filmy o wydarzeniach historycznych, ale – zdaniem profesora – wciąż nie ma dobrych filmów polskich, które pokazałby światu nasze bohaterstwo podczas walk np. o Tobruk czy w bitwie o Anglię.

„Naśladujmy Czechów, naśladujmy Niemców, no i bądźmy cierpliwi. Musimy dziesięcioleciami odrabiać te zaległości” – powiedział prof. Andrzej Nowak, zwracając też uwagę, że politykę historyczną prowadzi też Rosja oraz na „gigantyczną skalę” Izrael i środowiska żydowskie.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL