II Rzeczpospolita

19.11.2017

Ostatni mundur Piłsudskiego - na wystawie w Krakowie

Mundur, w którym Józef Piłsudski został pochowany w 1935 r., będzie można przez trzy najbliższe dni bezpłatnie oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pokaz zostanie zorganizowany z okazji 99. rocznicy niepodległości Polski oraz 150. urodzin marszałka.

„Ekspozycja związana z marszałkiem Józefem Piłsudskim będzie muzealną sensacją” – powiedział PAP wicedyrektor MNK Andrzej Szczerski.

Po weekendowym, specjalnym pokazie munduru (od piątku do niedzieli) strój będzie można, odpłatnie już, do końca roku oglądać na wystawie „Sztuka Legionów Polskich”, również w gmachu głównym MNK. W 2018 r. mundur powróci do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą, które wypożyczyło obiekt krakowskiej placówce.

Oprócz ostatniego mundury marszałka MNK zaprezentuje dwa inne, ocalałe mundury naczelnika: jeden ze zbiorów MNK, drugi – z Muzeum Wojska Polskiego.

Mundur z muzeum w Sulejówku jest depozytem rodziny Piłsudskiego, marszałek nosił go przez ostatnie miesiące życia. „To właśnie w tym stroju marszałek został pochowany na Wawelu w 1935” – powiedział kustosz MNK Piotr Wilkosz.

W mundurze tym Piłsudski spoczywał do 1939 r., kiedy okazało się, że kryształowa trumna jest nieszczelna, a na ubiorze tworzy się pleśń. Postanowiono zabalsamować ciało naczelnika, a następnie owinięte w całun złożono w nowym sarkofagu.

Od tego czasu do dziś ciało Piłsudskiego spoczywa zawinięte w całun w krypcie wawelskiej. Mundur natomiast został przekazany wdowie Aleksandrze Piłsudskiej. Ok. 17 lat temu, kiedy wróciła ona do Polski z emigracji w Wielkiej Brytanii, przekazała strój Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wkrótce mundur zdezynfekowano i zakonserwowano.

Z okazji Święta Niepodległości wystawy („Sztuka Legionów Polskich”, „#dziedzictwo”) w gmachu głównym MNK od piątku do niedzieli będzie można oglądać za darmo. Wstęp na „Damę z łasiczką” da Vinci będzie wolny tylko w sobotę, 11 listopada (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL