Europa i świat po II wojnie światowej

22.04.2015 aktualizacja 24.08.2016

Sprawiedliwi 2015 - Nelson Mandela

W Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych, poświęconym osobom sprzeciwiającym się totalitaryzmom i masowym zbrodniom w XX i XXI w., tytuły Sprawiedliwych otrzymali pośmiertnie Nelson Mandela, Petro Hryhorenko i Hasan Mazhar. Za Sprawiedliwych uznaje się osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych. Także występujących w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI w.

Inicjatorem ustanowienia święta jest działająca we Włoszech Fundacja Światowy Las (GARIWO). Pojęcia Sprawiedliwy użyto po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem, z czasem nabrało uniwersalnej wartości. W ub.r. tytuł Sprawiedliwego przyznano Janowi Karskiemu, Markowi Edelmanowi, Tadeuszowi Mazowieckiemu, Annie Politkowskiej, Magdalenie Grodzkiej-Gużkowskiej i Antonii Locatelli. Wyboru dokonują członkowie Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych skupiającego przedstawicieli świata kultury, sztuki i nauki.

W ostatnich latach powstały lub są w budowie Ogrody Sprawiedliwych m.in. w Armenii, Bośni, Rwandzie, Włoszech i Francji. W 2014 r. w Warszawie otwarto pierwszy taki Ogród w Polsce, gdzie posadzono sześć rajskich jabłoni upamiętniających Sprawiedliwych. Obok drzew, na granitowych obeliskach umieszczono informacje o ich czynach. 27 kwietnia w warszawskim Ogrodzie zostaną posadzone drzewka dedykowane uhonorowanym w tym roku i odsłonięte pamiątkowe kamienie. (PAP)

Rysunek: Marta Zabłocka
Muzyka: Włodek Antoniw
Animacja: Rafał Turski

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL