TVP Historia rozpoczyna w sobotę, w święto niepodległości, cykl debat poprzedzających obchody stulecia wolności Polski. Dyskusje z udziałem wybitnych historyków, publicystów, znawców literatury, są inspirowane wystawą „#dziedzictwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Muzeum jest także miejscem debat, które na antenie kolejnych sobót, do końca roku, będzie można oglądać (godz. 17:25) na antenie TVP Historia.
„W polskiej tradycji jest coś takiego, że zanim zaczniemy świętować, to odbywamy rekolekcje. TVP Historia chce zaproponować wszystkim swoim widzom coś w rodzaju narodowych rekolekcji przed stuleciem odzyskania niepodległości” – powiedział PAP dyrektor TVP Historia Piotr Legutko.
Według niego przed setną rocznicą polskiej niepodległości trzeba sobie zadać pytanie, co odzyskaliśmy sto lat temu i co przez ten wiek działo się z naszym dziedzictwem narodowym, trzeba zadać sobie pytanie, jaka jest nasza spuścizna, tożsamość.
„W sukurs przyszła nam wystawa +#dziedzictwo+ w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa niezwykła, bo rzeczywiście opisująca wszystko to, co określa naszą polską tożsamość, a z drugiej strony wystawa opisana przez hasztag z przodu – czyli zapraszająca do debaty i my z tego zaproszenia korzystamy” – mówił dyrektor TVP Historia.
Tematyka sześciu kolejnych debat jest inspirowana poszczególnymi częściami wystawy „#dziedzictwo”. I tak zaproszeni do rozmów uczeni i publicyści mówić będą m.in. o geografii Polski w różnych wiekach, o języku polskim, o obywatelach, państwie, prawie, o religijności.
Wśród gości debat będą m.in. literaturoznawca Maria Cieśla-Korytowska, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, socjolog Zdzisław Krasnodębski, historyk z UJ prof. Andrzej Nowak, publicysta i dziennikarz Bronisław Wildstein. Narratorem wprowadzającym do debat będzie z-ca dyrektora MNK i pomysłodawca ekspozycji "#dziedzictwo" - Andrzej Szczerski.
Wystawę „#dziedzictwo” Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło pod koniec czerwca. Do końca października obejrzało ją ponad 42 tys. osób. Ekspozycja czynna będzie do 7 stycznia. „#dziedzictwo” to jedna z największych wystaw w Polsce. Znajdują się na niej obiekty ze zbiorów MNK, obrazujące historię Polski niemal od jej początków, do czasów najnowszych. Patronat nad ekspozycją objął prezydent RP Andrzej Duda. (PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/