Z okazji Dnia Flagi prezydent Bronisław Komorowski otworzył plenerową wystawę "Biało-Czerwona na Białym", którą można oglądać przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Na ekspozycji zgromadzono zdjęcia z polską flagą upamiętniające sukcesy polskich alpinistów i polarników.
Wystawa "Biało-Czerwona na Białym" pokazuje fotografie biało-czerwonej flagi na tle śnieżnobiałych krajobrazów. Wykonali je w czasie wypraw i rejsów polscy polarnicy, zdobywcy szczytów górskich, alpiniści, naukowcy, żeglarze i podróżnicy.
Ekspozycja przypomina o historycznym sukcesie polskich himalaistów, którzy w 1971 r. zdobyli Kunyang Chhish w Karakorum - dziewiczy wówczas szczyt liczący 7852 m n.p.m. Wyprawie przewodził Andrzej Zawada. O tej części wystawy opowiedziała w środę prezydentowi aktorka, żona zmarłego w 2000 r. himalaisty Anna Milewska-Zawada.
Milewska-Zawada powiedziała PAP, że wyprawa była szczególnie trudna dla jej męża, ponieważ jako kierownik nie mógł pokazywać swojej słabości innym. "W pewnym momencie wyprawa zaczęła się chwiać, ponieważ nie mogli sobie dać rady z wejściem na Przełęcz Południową" - zwróciła uwagę. Według niej Zawada wraz z Ryszardem Szafirskim sami wytyczyli drogę, aby zmobilizować resztę. "On był osobą niezwykle charyzmatyczną, cieszył się zawsze wielkim uznaniem wśród członków wyprawy" - mówiła o swoim mężu.
Milewska-Zawada towarzyszyła mężowi na początku wyprawy. Wspomnienia o himalaiście opisała w książce "Życie z Zawadą".
Od marca 2012 r. biała flaga powiewa też na szczycie Gasherbrum I w Karakorum, zdobytego po raz pierwszy w czasie zimowej wyprawy przez Andrzeja Bieleckiego i Janusza Gołąba. Zdjęcia z wyprawy z biało-czerwoną flagą w tle znalazły się także na wystawie.
Bohaterami wystawy są też Marek Kamiński, Wojciech Moskal i Jan Mela - podróżnicy, którzy zanieśli naszą flagę na oba bieguny.
Na ekspozycji można oglądać zdjęcia flagi na pięciu polskich stacjach polarnych, gdzie badania prowadzą wybitni polscy naukowcy. Zdjęcia ilustrują dokonania badaczy, m.in. uczestnika ekspedycji morskich i polarnych w Arktyce prof. Jana Marcina Węsławskiego, który jako pierwszy zawiesił biało-czerwoną flagę na Ziemi Franciszka Józefa i Ziemi Ellesmera.
Pod biało-czerwoną banderą pływało wiele statków i jachtów podczas rejsów polarnych. Wystawa przybliża postaci doświadczonych żeglarzy-polarników. Jednym z nich jest Henryk Wolski, który jako jedyny Polak opłynął biegun północny.
Ambasadorami ekspozycji "Biało-Czerwona na Białym" zostali: żeglarka kpt. Ewa Skut, przewodniczący Prezydium Komitetu Badań Polarnych PAN prof. Jacek Jania i himalaista Artur Hajzer. Pomysłodawcą wystawy jest Damian Święs - żeglarz polarny i pracownik firmy MOVIDA Conferences, która przygotowała wystawę.
Prezes firmy Izabella Kiriczok wyjaśniła, że Święs dostrzegł piękno biało-czerwonej flagi na białym tle podczas jednego z rejsów, gdy odwiedził Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego.
Wystawa "Biało-Czerwona na Białym" będzie prezentowana przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie do 15 czerwca. Potem będą ją mogli oglądać mieszkańcy innych polskich miast.
Otwarcie ekspozycji przed Pałacem Prezydenckim jest częścią państwowych obchodów Dnia Flagi.
Tego dnia w południe odbyło się w Warszawie uroczyste podniesienie flagi na maszt. Potem Komorowski wręczył flagi przedstawicielom organizacji polonijnych, szkół, wojska, organizacji harcerzy i olimpijczyków.
Przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego prowadzą warsztaty wykonywania ozdób w barwach narodowych - kotylionów i wiatraczków. Do pracy zachęcają najmłodszych przechodniów, na których czeka też inna atrakcja - biało-czerwona wata cukrowa. Na godzinę 20 na scenie obok Pałacu Prezydenckiego zaplanowano koncert orkiestr wojskowych.(PAP)
mce/ abe/ jra/