Epoka nowożytna

10.02.2012 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa protestanckie funeralia na Pomorzu od początku XVII do połowy XX w.

Ok. 200 eksponatów, w tym epitafia, nagrobki, okucia trumienne, tablice pamiątkowe, krzyże, szaty pośmiertne można oglądać na otwartej w piątek w Szczecinie wystawie "Die Blume ist verwelckt. Protestanckie funeralia na Pomorzu od początku XVII do połowy XX w. Funeralia są to wartości kultury materialnej żałobnej, związane z pochówkiem, z obrzędami i różnymi przedmiotami towarzyszącymi zmarłemu w jego ostatniej drodze oraz utrwalaniu o nim pamięci.

Niemiecki tytuł wystawy pochodzi od zapisu na osiemnastowiecznym epitafium rodziny Karsten. Tłumaczony na język polski cytat „Zwiądł już kwiat” przypomina o kruchości świata i przemijaniu, jest jednocześnie nawoływaniem do poprawy życia doczesnego w nadziei na lepsze życie wieczne - tłumaczą organizatorzy wystawy na Zamku Książąt Pomorskich.

Prezentowane na ekspozycji funeralia to zabytki dawnej sztuki pomorskiej, związanej z ponad 450-letnią historią protestantyzmu w tym regionie.

Służyły one uczczeniu pamięci zmarłego i nie zawsze były związane z miejscem pochówku. Inną grupę stanowią nagrobki, krzyże, ogrodzenia – nieodzownie związane z cmentarzem. Szczególna grupa to cynowe sarkofagi książęce ostatnich panujących książąt dynastii Gryfitów - powiedziała PAP kurator wystawy Jolanta Rybkiewicz.

Prezentowane na ekspozycji epitafia pochodzą z kościołów z terenu obecnego Pomorza Środkowego i Zachodniego. Są to zarówno epitafia portretowe, heraldyczne, inskrypcyjne które były umieszczone w kościołach, znajdują się na nich także sceny religijne, jak również okazałe kompozycje rzeźbiarskie i malarskie - dodała. Atrakcją są też piękne obicia trumienne ze szlachetnych metali - zaznaczyła.

Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Eksponaty pochodzą z siedmiu pomorskich muzeów regionalnych.

Wystawę można zwiedzać do polowy kwietnia. (PAP)

epr/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL