Blisko sto fotografii pokazujących Hiszpanię w latach 1948-1961 znalazło się na wystawie „Szkice z Hiszpanii” w Instytucie Cervantesa. To pierwsza publiczna ekspozycja prac agronoma i taternika zmarłego w 1996 r. Mariana Maurizio Abramowicza. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, któremu Abramowicz je przekazał.
Jak poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie Abel A. Murcia Soriano, prezentowane prace są tylko częścią spośród wszystkich, liczących ok. 1050 zachowanych zdjęć Abramowicza.
Marian Maurizio Abramowicz urodził się w 1905 r. we Lwowie, zmarł w 1996 r. w Barcelonie, a został pochowany w Zakopanem, gdzie spędził swoją młodość. Był inżynierem rolnictwa, taternikiem, narciarzem. Ukończył Uniwersytet Jagielloński. W 1939 r. wyjechał do Hiszpanii. Przez 20 lat pracował w firmie Sociedad Anonima de Abonos Medem z główną siedzibą w Barcelonie. Prowadził badania na temat poziomu rolnictwa w Hiszpanii, czuwał nad rozpylaniem środków chroniących rośliny przed szkodnikami oraz pobudzających rozwój owoców i warzyw. Praca łączyła się z podróżami, w czasie których amatorsko wykonywał zdjęcia.
Ilustracje udostępnione w Instytucie są cenne, ponieważ - jak zauważył jeden z kuratorów wystawy Jacek Kukuczka - w latach 40. niewielu Polaków przebywało w Hiszpanii, i niewiele osób, również Hiszpanów, robiło zdjęcia.
Przyjaciel autora prac Piotr Worytkiewicz powiedział PAP, że na początku Abramowicz fotografował głównie pracę na roli, potem również architekturę miast i miejscowości, jakie odwiedzał, a potem też życie codzienne Hiszpanów. „Ekspozycja przedstawia nietypową fotografię turystyczną, która jest równocześnie dokumentem gospodarki, szczególnie rolnictwa Hiszpanii sprzed pół wieku” – dodał.
W Instytucie jest również kilka przedmiotów, jakie Abramowicz dostał w darze od hiszpańskich rolników, m.in. wykonany z kory dębu korkowego pojemnik, wykorzystywany przez pasterzy owiec do przechowywania w chłodzie żywności; lub plecione z trawy esperato dwa kosze na wodę, które nosiły na grzbiecie osły.
Organizatorem wystawy czynnej do 11 października jest Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli oraz Instytut Cervantesa w Krakowie.
10 lipca, 10 sierpnia, 10 września i 10 października będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawę; oprowadzać po niej będą kuratorzy. Wydarzeniami towarzyszącymi ekspozycji będą projekcje filmów wybitnego hiszpańskiego reżysera i scenarzysty Luisa Garcii Berlangi (1921-2010) w Kinie Pod Baranami - 10 września "Witaj, panie Marshall", 11 września "Calabuch", 12 września "Kat", a 24 " Paryż-Timbuktu". (PAP)
bko/ abe/