PRL

19.04.2016 aktualizacja 19.07.2016

39 tys. osób zobaczyło wystawę „Modna i już! Moda w PRL”

39 tys. widzów obejrzało wystawę „Modna i już! Moda w PRL” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zgromadzono na niej blisko pół tysiąca strojów i akcesoriów, m.in. kreacje zaprojektowane przez Jerzego Antkowiaka, Grażynę Hase, Barbarę Hoff i Kalinę Paroll.

Ekspozycję można było oglądać w Krakowie od 19 grudnia do minionej niedzieli. Jej twórcy starali się pokazać najciekawsze stroje z kolejnych powojennych dekad, zarówno ubiory codzienne, jak i kreacje wybitnych projektantów. Zwiedzający mogli zobaczyć suknie ślubne, wieczorowe, sukienki na co dzień, ubiory w stylu etno, kombinezony, obuwie, kapelusze i torebki. Wystawa była jednocześnie opowieścią o determinacji Polek, które na przekór PRL-owskiej szarzyźnie, czerpały inspiracje z Zachodu, bo chciały być "modne i już".

"Sukces tej wystawy jest wynikiem doceniania przez muzeum sztuki użytkowej, w tym mody. Nasza instytucja chce w ten sposób pokazać, że bardzo szeroko rozumie dziedzictwo artystyczne Polski. Piękno jest też w tym, co codzienne, a więc także w modzie z czasów PRL-u, powstającej często z fantazji i na przekór niedostatkom” – mówi zastępca dyrektora Muzeum Narodowego ds. Naukowych Andrzej Szczerski.

"Modna i już! Moda w PRL" cieszyła się jedną z wyższych frekwencji w ostatnich latach. Wyprzedziły ją ekspozycje: "Turner. Malarz żywiołów" (2011 r. - 67 tys. widzów), „Olga Boznańska” (2014/15 – 56 tys.), "Skarby korony hiszpańskiej" (2011 r. - 47 tys. widzów) i „Stanley Kubrick” (2014 - 43,5 tys.) Największą publiczność w historii Muzeum Narodowego w Krakowie - 141 tys. osób - zgromadziła zorganizowana w 2001 r. wystawa "Od Moneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musee d'Orsay w Paryżu", która trwała niecałe dwa miesiące.

Wystawa poświęcona modzie od 17 maja będzie prezentowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.(PAP)

wos/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL