Około 250 eksponatów dawnej sztuki japońskiej – w tym przykłady malarstwa, grafiki, rzeźby oraz rzemiosła – zgromadzono na wystawie „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”, którą od środy będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Wystawę zorganizowano z okazji 20-lecia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. To jedna z większych prezentacji dawnej sztuki japońskiej w Polsce, ponieważ większość pokazywanych eksponatów na co dzień przechowywana jest w muzealnych magazynach – poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
Na wrocławskiej ekspozycji zgromadzono eksponaty - w tym przykłady malarstwa, grafiki, rzeźby oraz rzemiosła z Muzeów Narodowych we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie oraz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. To zabytki pochodzące z epok Edo (1600–1868 ), Meiji (1868– 1912) oraz Taisho (1912– 1926).
Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. barwne drzeworyty (ukiyoe), przedmioty pokryte laką, w tym szkatułki na przybory do kaligrafii, pudełka na lekarstwa, jedzenie, kosmetyki oraz militaria. Wśród tych ostatnich znalazły się zbroje, miecze i tsuby (czyli gardy, które nie pozwalają zsunąć się dłoni z rękojeści na ostrze). Nie zabraknie również przykładów ceramiki i tkanin.
Według Kowalów, jednym z najcenniejszych zabytków prezentowanych na wystawie jest suzuribako, czyli szkatułka na przybory do kaligrafii autorstwa Igarashi Doho I (zmarł w 1678 r.). „Jest wykonana z drewna pokrytego laką prószoną złotym proszkiem. Jego twórca, Igarshi Doho I to najwybitniejszy reprezentant jednej z najlepszych japońskich szkół mistrzów laki – Igarashi. Szkatułkę zdobi typowy dla artysty temat – jesienna łąka w poświacie księżyca” - powiedziała Kowalów.
Na świecie zachowały się jedynie trzy prace tego japońskiego artysty, w tym jedna – prezentowana na wystawie – która znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Ozdobą wystawy jest również jeden z najbardziej popularnych w Europie barwnych drzeworytów "ukiyo-e Wielka fala w Kanagawa w prowincji Sagamii" z serii "Trzydzieści sześć widoków góry Fuji" autorstwa Katsushika Hokusai ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Ekspozycję będzie można oglądać do końca stycznia 2016 r.(PAP)
pdo/ as/