Artystyczna konfrontacja dwóch osobowości - mistrza symbolizmu młodopolskiego Jacka Malczewskiego i współczesnego malarza i performera Bartka Jarmolińskiego - jest treścią wystawy prezentowanej w Muzeum Miasta Łodzi od czwartku.
"Polem tej konfrontacji są z jednej strony portrety i autoportrety Jacka Malczewskiego - zarówno dzieła powszechnie znane i cenione, jak +Introdukcja+ czy +Przekazanie palety+, ale też rzadko upubliczniane prace z kolekcji prywatnych (...) - uzupełnione o fotografie dokumentujące różne momenty z życia malarza: bliskie mu miejsca, postacie, sytuacje, zdarzenia. Bartek Jarmoliński +wchodzi+ w tę symboliczną, często z rozmysłem wykreowaną rzeczywistość, dodając do niej własne treści i jakości, tym samym wzmacniając przesłanie i współczesne oddziaływanie sztuki Malczewskiego" - podkreśla w katalogu wystawy "Introdukcja. Jacek Malczewski-Bartek Jarmoliński" kustosz Monika Nowakowska.
O swojej fascynacji młodopolskim symbolistą, która datuje się od czasów dzieciństwa i oglądania albumów z alegorycznymi obrazami Malczewskiego, pisze także Jarmoliński. Artysta od 2006 r. oglądając galerie malarstwa polskiego, fotografował się przy autoportretach Malczewskiego. Tak powstał cykl "Uwarunkowania genetyczne".
W drugim cyklu fotografii "Archiwum" postać Jarmolińskiego "towarzyszy" Malczewskiemu w ważnych dla niego chwilach, np. podczas obchodów 50-lecia twórczości w Lusławicach czy na spotkaniu z przyjaciółmi na krakowskim Zwierzyńcu.
Jarmoliński uważa Jacka Malczewskiego za postać szczególnie sobie bliską - łączy ich nie tylko ten sam dzień urodzin (14 lipca), ale także znaczenie wykorzystywania własnego wizerunku w twórczości.
"Trzecim istotnym aspektem jest znaczenie roli artysty i sztuki, a dokładniej malarstwa, w obszarze którego tworzył Jacek Malczewski i które dla mnie jest najważniejszym ze środków wyrazu. W obszarze malarstwa właśnie zrealizowałem większość powstałych dotychczas prac" - wyjaśnia Jarmoliński.
Na wystawie w Aneksie Jednego Mistrza w Muzeum Miasta Łodzi po raz pierwszy zaprezentowane zostaną jednocześnie dzieła dwóch artystów. Obok wspomnianych wcześniej "Introdukcji" i "Przekazania palety" Malczewskiego, można będzie oglądać także jego rysunki sióstr, malarskie wizerunki dzieci, "Autoportret z paletą", "Fauna z sakiewką", "Autoportret z Mieczysławem Gąseckim".
Jarmoliński oprócz cykli fotograficznych przedstawi także malarstwo - m.in. własną wersję "Przekazania palety" oraz "Autoportret z...".
Jacek Malczewski (1854-1929) to sztandarowy artysta Młodej Polski; malarz-symbolista, uczeń Jana Matejki, absolwent m.in. paryskiej Ecole Nationale des Beaux-Arts, a później profesor i rektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego malarstwo określane jest jako symbolizm fantastyczno-baśniowy zanurzony w martyrologii narodowej.
Bartek Jarmoliński (ur. 1975) jest absolwentem łódzkiej ASP, obecnie doktorantem w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu jana Kochanowskiego w Kielcach. Obszary jego twórczości to malarstwo, fotografia i performance. Ma w dorobku ok. 30 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w Polsce i za granicą. (PAP)
agm/ agz/