"Biało-Czerwona" - wielkoformatowa kompozycja obrazów i rzeźb Krzysztofa Oraczewskiego, poświęcona Solidarności i ważnym momentom najnowszej historii Polski, prezentowana jest od środy 31 maja w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Ekspozycję tworzy ponad 20 prac z lat 80, 90 i powstałych współcześnie. "Biało–czerwona" to jedna z najbardziej znanych instalacji Krzysztofa Oraczewskiego. Ta wielkoformatowa kompozycja obrazów i rzeźb poświęcona Solidarności, przedstawia postacie bez twarzy, ukazane w biegu, "w locie". Wydobywają się z gazetowego tła, widać w nich wysiłek, trud zmagania się ze światem. "Zawsze interesowała mnie historia i jej wpływ na losy ludzi. Brzmi to jak publicystyka, ale starałem się tę moją osobistą wersję, czy raczej wizję, historii opowiedzieć jak artysta" - powiedział w rozmowie z PAP Krzysztof Oraczewski. "Wiem, że moja +Biało-Czerwona+ jest odbierana, jako przekaz patriotyczny czy solidarny duch polskiego narodu, ale muszę jednak dodać, że w moich pracach jest wyrażona i radość Victorii, i pewien pesymizm" - dodał.
"Biało-Czerwona" była wystawiana m.in. w Moskwie podczas wystawy w Centralnym Salonie na Maneżu w czasach Pierestrojki; obejrzało ją wtedy ponad pół miliona osób. Została pokazana też -na zaproszenie Fundacji Konrada Adenauera - na wystawie w Trier w Niemczech i w Centrum Kultury Wachsfabrik z kompozycją Koń Trojański. "Był to czas burzenia muru berlińskiego i wydźwięk tego dzieła, mimo negatywnego przekazu konia trojańskiego, był jednoznaczny – pozytywnie pokazywał wprowadzenie do Niemiec idei polskiej solidarności, której wówczas na Zachodzie nie podkreślano, jako początku budowy nowego porządku w Europie" - opisywali dzieło krytycy sztuki. A wieloletni dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Bochum Peter Szpilmann, znawca sztuki europejskiej napisał: "Sztuka Józefa Krzysztofa Oraczewskiego łączy w sobie dwa zasadnicze aspekty – jest eksperymentalna, a mimo to związana z tradycją".
W Muzeum Niepodległości pokazane będą też inne prace Oraczewskiego, jak np. monumentalny obraz powstały na 60-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego - "Powstanie Warszawskie", cykl "Biczowani" z 1989 r. "Polska Pieta" z 2013 r. Prace powstające w latach 80, 90 i współcześnie, po raz pierwszy zostaną zaprezentowane wspólnie w jednym miejscu - w Muzeum Niepodległości. "Dzieła te stanowią próbę przedstawienia wolnego ducha polskości na przełomie ostatnich dziesięcioleci od Powstania Warszawskiego przez stworzenie ruchu Solidarności, aż po tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku" - napisali organizatorzy wystawy.
"+Biało-Czerwona+ to duży, istotny nurt mojej twórczości, ale przecież nie jedyny" - zauważył w rozmowie z PAP Krzysztof Oraczewski. "Od dość dawna pracuję nad cyklem +Zderzenia+. Są to obrazy wykorzystujące potencjał nowych technologii. Fotografie dokumentujące rzeczywistość są skanowane, odpowiednio powiększane i dopiero wtedy stanowią swoiste tło do motywu malarskiego. Innym osobnym cyklem są +Światła+" - dodał.
Obrazy Oraczewskiego uderzają skondensowaną kolorystyką, w przypadku "Biało-Czerwonej" jest to czerwień, biel i czerń, ale większość dzieł artysty stanowią prawdziwa feerię barw. Jest w nich energia i esencja barwy i światła. „Dziś w sztuce liczy się prosty pomysł i intelektualne, a nie emocjonalne do niej podejście. Jednak energia musi być w sztuce obecna – na tym koncentruję się w swoich obrazach i instalacjach” - napisał na swojej stronie internetowej artysta.
"Sztuka Oraczewskiego olśniewa, wciąga w swoją orbitę, porywa rozmachem, uderza akordem barw i wabi urokiem niespodzianki. Oraz dziwną atmosferą, płynącą z połączenia sfery sacrum ze sferą profanum ze zderzeniem głębokiej tradycji ze współczesnością" – ocenia krytyk sztuki profesor Jerzy Madeyski.
Józef Krzysztof Oraczewski ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1975 r., a dwa lata później – Studium Scenografii Teatralnej i Filmowej u profesora Józefa Szajny. Jest twórcą malarstwa sztalugowego, malarstwa wielkoformatowego, rysunków i grafiki. Tworzone przez niego instalacje przestrzenne zapewniły mu pozycję międzynarodowego autorytetu w tej dziedzinie sztuki. Zorganizował ponad 40 wystaw indywidualnych, brał też udział w licznych ekspozycjach zbiorowych na całym świecie. Ponad 600 prac artysty znajduje się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce i w ponad 30 krajach świata.
Wystawa "Biało-Czerwona" Krzysztofa Oraczewskiego w Muzeum Niepodległości czynna będzie do 30 czerwca 2017. (PAP)
abe/ pat/