Wystawę pt. „Brama” gromadzącą ok. 300 zdjęć Michała Szlagi, pokazujących codzienne i odświętne życie Placu Solidarności w Gdańsku, oglądać będzie można od piątku w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1. Fotografiom towarzyszyć będzie film autorstwa fotografika.
„To kontynuacja mojego wcześniejszego projektu związanego ze Stocznią Gdańską. Różnica w stosunku do wcześniejszej realizacji jest taka, że wtedy w ogóle nie zajmowałem się dziedzictwem Solidarności. Skupiałem się na tym co jest w środku zakładu, czyli na pracownikach i technologii, znikaniu zabytkowych budynków stoczni” – powiedział PAP Szlaga.
Zdjęcia Placu Solidarności, znajdującego się na nim Pomnika Poległych Stoczniowców i sąsiadującej historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, artysta wykonywał w latach 2008-2014. „To moja metoda i formuła pracy. Z tej wieloletniej obserwacji montuję sobie później, wiarygodny, jak sądzę, wycinek rzeczywistości. W tym czasie to miejsce bardzo się zmieniło, wyrósł potężny budynek Europejskiego Centrum Solidarności” – ocenił Szlaga.
Wyjaśnił, że portretując aparatem fotograficznym Plac Solidarności, uwieczniał codzienne życie tego miejsca oraz oficjalne uroczystości. „Ja się temu niezwykłemu kawałkowi miasta po prostu przyglądam. Niczego nie kreuję. Obserwuję. Te zdjęcia i film to w zasadzie taki notes. Przechodzę tędy kilka razy dziennie i jeżeli widzę coś interesującego, to tę rzecz zapisuję za pomocą aparatu fotograficznego” – dodał Szlaga.
Podkreślił, że w jego pracach widać, że stoczniowa brama budzi wciąż emocje i spory o charakterze politycznym i historycznym.
„Mamy nieliczne, w gruncie rzeczy, momenty, kiedy podczas rocznic Sierpnia’80 i innych oraz świąt narodowych, zaczyna tam iskrzyć politycznie” – ocenił.
Wykonane na analogowym aparacie fotografie pokazane zostaną na wystawie w formie odbitek oraz pokazu slajdów.
Szlaga jest autorem, wydanego we wrześniu 2013 r., albumu z 320 zdjęciami ilustrującymi historię zniszczeń w krajobrazie i architekturze terenów Stoczni Gdańskiej. Wydawnictwo pt. "Stocznia Szlaga" to dorobek kilkunastu lat pracy tego gdańskiego artysty fotografika.
Szlaga ma 37 lat, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jako artysta fotografik pracuje dla takich magazynów jak "Przekrój", "Newsweek Polska" i "Twój Styl". W 2007 r. zdobył pierwsze nagrody w kategoriach "Architektura" i "Ludzie" w konkursie fotograficznym International Photo Awards.
Jest autorem m.in. zdjęcia "Anna Proletariuszka", przedstawiającego legendarną działaczkę "Solidarności" Annę Walentynowicz na tle zrujnowanej hali Stoczni Gdańskiej. Fotografia ta w 2013 r. trafiła jako depozyt do Muzeum Narodowego w Gdańsku, zakupiona od Szlagi przez władze miasta. (PAP)
rop/ agz/