Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

08.04.2019

Dzieła ekspresjonisty Ottona Muellera na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

„Malarz. Mentor. Mag" - nowa wystawa czasowa w Muzeum Narodowym. Fot. PAP/M. Kulczyński „Malarz. Mentor. Mag" - nowa wystawa czasowa w Muzeum Narodowym. Fot. PAP/M. Kulczyński

Dzieła malarza ekspresjonisty Ottona Muellera, członka grupy Bruecke i pedagoga przedwojennej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu oraz prace artystów ówczesnego środowiska wrocławskiego można będzie oglądać od wtorku na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Wystawa „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia” została przygotowana we współpracy z Galerią Narodową w Berlinie, gdzie była prezentowana do 13 marca, oraz Fundacją Alexandra i Renaty Camaro.

„Otto Mueller to artysta, który ma prawo być zaliczany do najwybitniejszych twórców, którzy kiedykolwiek tworzyli na tym terenie” - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podczas konferencji prasowej zapowiadającej wystawę.

Zwrócił uwagę, że artysta już za życia cieszył się ogromnym uznaniem i szacunkiem, choć wzbudzał też szereg kontrowersji. „Bohaterem tej wystawy pozostaje Otto Mueller, jednak zależało nam, żeby dzięki niemu zaprezentować ten wyjątkowy kontekst, czyli wszystko to, co działo się w latach 20. XX wieku we Wrocławiu” – wyjaśnił dyrektor muzeum.

„Ideą ekspozycji jest przedstawienie sylwetki nietuzinkowego artysty, otoczonego legendą już za życia, charakterystycznego przedstawiciela ówczesnej bohemy artystycznej. Jednocześnie, przedstawia ona środowisko artystyczne, w którym Mueller się obracał: grono wybitnych pedagogów wrocławskiej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, jak również grono jego uczniów” – powiedziała kuratorka wrocławskiej wystawy Barbara Ilkosz.

Na wystawie zaprezentowane będą przykłady wczesnej twórczości Muellera z okresu przynależności do grupy Bruecke, oraz prace z zakresu malarstwa i grafiki ilustrujące dwa wiodące motywy w jego sztuce: akty na tle pejzażu oraz „obrazy cygańskie”. „Jako przedstawiciel bohemy artystycznej, postrzegany jako +pół artysta, pół cygan+, wykazywał duże zainteresowanie folklorem cygańskim. Z Wrocławia wyprawiał się na Bałkany, na Węgry, tam obserwował życie Cyganów. Na wystawie prezentujemy bardzo znany cykl pt. „Teka cygańska+, który Mueller wykonał we Wrocławiu” – dodała kuratorka.

„W ramach tej wystawy opowiadamy na nowo istotny rozdział historii związków kulturalnych między Polską a Niemcami” – podkreśliła kuratorka i pomysłodawczyni wystawy Dagmar Schmengler, która wyjaśniła, że Otto Mueller, który znany jest głownie jako artysta grupy die Bruecke, przez ponad 10 lat pracował w Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu.

„Ten aspekt stał się centralnym puntem, wokół którego skupiły się nasze badania w ramach tego projektu. Ottona Muellera otaczało tutaj wielu współpracowników i naśladowców. W ramach tej wystawy chcemy pokazać Ottona Muellera i jego oddziaływanie z trzech różnych perspektyw – malarza, mentora i artysty-maga” – tłumaczyła.

Pracom Ottona Muellera towarzyszą dzieła pedagogów wrocławskiej Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła, takich jak: Oskar Moll, Alexander Kanoldt, Oskar Schlemmer, Georg Muche, Johannes Molzahn, oraz uczniów i uczennic Muellera, m.in. Alexandra Camaro, Johnny’ego Friedlaendera, Heinricha Tischlera, Willy’ego Schmidta, Isidora Aschheima, Grety Jahr-Queisser, Margarety Schultz-Dreier, a także polskiego studenta Jana Cybisa. Wystawę uzupełnią prace współczesnego wrocławskiego malarza Zdzisława Nitki, „późnego ucznia” Muellera.

Wystawę w Muzeum Narodowym będzie można oglądać do 30 czerwca. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL