Wystawa prac Henryka Bukowskiego „Etapy” w paryskiej galerii Roi Dore będzie obszernym przeglądem twórczości polskiego artysty na stałe przebywającego we Francji. Ekspozycja dostępna dla publiczności od 27 maja.
Wystawa "Henryk Bukowski – +Etapy+" ukazuje obszerny przegląd prac artysty, poczynając od jego pierwszych dojrzałych obrazów z lat 70. aż do najnowszych.
"Długa i owocna kariera Henryka Bukowskiego dzieli się na kilka kluczowych etapów, wyznaczanych m.in. przez jego podróże i znaczące zmiany stylistyczne w twórczości" - podkreślili organizatorzy w materiale nadesłanym PAP.
Malarstwo Bukowskiego - zdaniem kuratora - stanowi logiczny ciąg doświadczeń z formą i materią, charakteryzujący się raczej spójnymi poszukiwaniami niż gwałtownymi zwrotami.
Obrazy z lat 70. to "etap abstrakcji” w malarstwie Bukowskiego. Koncentruje się on wtedy przede wszystkim na grubo nakładanej farbie, tworząc bogate faktury. Swoją paletę ogranicza jednak do szarych tonów, rozjaśnionych tylko niekiedy bardziej żywymi plamami koloru.
W latach 80. artysta zaczyna kłaść nacisk na kontrasty między „bezbarwnymi”, czyli białymi i czarnymi płaszczyznami oraz kolorowymi elementami. Eksperymentuje też z gładką oraz zagęszczoną, grubą fakturą; w efekcie takich zabiegów w jego obrazach pojawiają się motywy wypukłe. Te działania w obrębie barw niemal monochromatycznych oraz szorstkich, gęstych faktur kontynuuje malarz w następnych dekadach. Odkrywa własne techniki i wykorzystuje specyficzne materiały, takie jak np. piasek.
Twórczość kolejnego "etapu" - po roku 2000 - nabiera cech delikatnego malarstwa figuratywnego; pojawiają się w nim postacie i twarze, ale zredukowane niemal do cieni; nacisk położony jest na kontrasty kolorów i materii.
Henryk Bukowski urodził się w 1932 r. w polskiej rodzinie w Lotaryngii. Ukończył studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1962 r. zamieszkał w Paryżu, a w 1982 rozpoczął długi okres podróży, m.in. do Zairu, Los Angeles, gdzie mieszkał w latach 1983-1989, i Normandii. W 1990 r. powrócił do Francji.
Paryska Galeria Roi Dore od ponad pięciu lat zajmuje się promocją sztuki polskiej. Znajduje się w artystycznej dzielnicy Paryża, Le Marais, nieopodal Muzeum Picassa. W galerii organizowane są wystawy, spotkania z ludźmi muzyki, literatury, poezji, teatru czy performance. Zorganizowano tu ponad 30 wystaw prac, głównie polskich artystów tworzących poza krajem.
W galerii można było obejrzeć prace m.in.: Michała Batorego, Józefa Burego, Romana Cieślewicza, Stasysa Eidrigeviciusa, Joanny Flatau, Andrzeja Haladudy, Pawła Jocza, Janusza Kapusty, Artura Majki, Ludwiki Ogorzelec, Wojtka Siudmaka.
Zorganizowano w niej również wystawę „Jan Lebenstein. In Memoriam”, we współpracy z Fundacją im. Jana Lebensteina, Instytutem Polskim i Ambasadą RP w Paryżu. Ekspozycja została wyróżniona, jako projekt polonijny przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Galeria Roi Dore brała udział w paryskim biennale fotografii „Mois de la Photo 2012”. W 2013 r. Galeria uczestniczyła w 11. Warszawskich Targach Sztuki, przybliżając polskiej publiczności rodzimych artystów tworzących za granicą.
Wernisaż "Henryk Bukowski – +Etapy+" odbędzie się 26 maja, a dla publiczności ekspozycja będzie dostępna od 27 maja do 25 czerwca 2016 r. (PAP)
abe/ dym/