Kultura i sztuka po 1989 roku

13.02.2017

„Filmowy skansen” - nowa wystawa w Muzeum Wsi Kieleckiej

Wystawa „Filmowy skansen” w Muzeum Wsi Kieleckiej Wystawa „Filmowy skansen” w Muzeum Wsi Kieleckiej

Fotosy i zdjęcia z planów filmów, realizowanych w Parku Etnograficznym w Tokarni k. Kielc, będą prezentowane na wystawie w Dworku Laszczyków Muzeum Wsi Kieleckiej od wtorku. W skansenie powstawały ujęcia m. in. do „Wołynia”, „Papuszy” i „Ślubów panieńskich”

Na wystawie, można zobaczyć jak wyglądała praca twórców - nie tylko aktorów, ale także reżyserów, scenografów czy charakteryzatorów.

Jak powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka muzeum Beata Ryń, ekspozycja nie tylko przybliża filmy, do których zdjęcia kręcono w skansenie w Tokarni, ale dokumentuje również wydarzenia z udziałem popularnych aktorów, dziejące się podczas Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych - imprezy odbywającej się od 4 lat w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Na wystawie prezentowane są m. in. zdjęcia z planów takich produkcji jak: „Syzyfowe prace” Pawła Komorowskiego (2000 r.), „Śluby panieńskie” Filipa Bajona (2010 r.), „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (2013 r.), „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego (2016 r.), „Wyklęty” Konrada Łęckiego, którego premierę zaplanowano na marzec br.

„Wyklęty” to oparty na faktach film, o walkach zbrojnego podziemia niepodległościowego z „władzą ludową” w drugiej połowie lat 40. XX w.

W Tokarni powstawały też m. in. „Wiedźmin" Marka Brodzkiego i „Przedwiośnie" Bajona (obie produkcje z 2001 r.). Kręcone były tu również etiudy firmowe i rekonstrukcje historyczne do filmów dokumentalnych.

Na wystawie prezentowane są m. in. zdjęcia z planów takich produkcji jak: „Syzyfowe prace” Pawła Komorowskiego (2000 r.), „Śluby panieńskie” Filipa Bajona (2010 r.), „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (2013 r.), „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego (2016 r.), „Wyklęty” Konrada Łęckiego, którego premierę zaplanowano na marzec br.

Filmowcy najczęściej wykorzystują w skansenie tzw. Sektor Świętokrzyski - część placówki z historycznymi obiektami pochodzącymi ze wsi sprzed ponad stu lat: budynkami gospodarczymi, chałupami, przydrożnymi kapliczkami. „Zachwycają się tą częścią parku z chwilą, kiedy tam wchodzą - ma ona specyficzne ukształtowanie terenu, a wygląd sektora można modyfikować dzięki dodatkowej scenografii. A jeśli w filmie potrzebny jest szlachecki dwór, to jest to najczęściej nasz dwór z Suchedniowa" - wyjaśniła rzeczniczka muzeum.

Dodała, że twórcy często odkrywają Tokarnię, podczas wizyt turystycznych.

Plenery parku etnograficznego w Tokarni wykorzystano też w m. in. realizowanej przez hinduskich producentów z Bollywood operze mydlanej „Veera” emitowanej od 2012 r. - fotografie z planu popularnego w Indiach serialu również można zobaczyć na wystawie.

Z kolei zdjęcia z Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych (odbywającego się wiosną głównie w Sandomierzu, a od 4 lat też w Tokarni) pokazują polskich aktorów podczas przedstawień teatralnych i spotkań autorskie. To m. in. Anna Polony, Emilia Krakowska, Joanna Trzepiecińska, Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Piotr Cyrwus.

Ekspozycję wzbogaca multimedialny pokaz fragmentów filmów zrealizowanych w skansenie, eksponaty, wykorzystywane na planach filmowych oraz unikatowe aparaty fotograficzne m. in. z początku XX w.

Dni zdjęciowe, to także ciekawostka dla turystów odwiedzających skansen. „Jeśli produkcja jest duża, to wyłączamy poszczególne sektory i informujemy o tym wcześniej zwiedzających. Ale zwykle jest to dodatkowa atrakcja, bo z daleka mogą oni obserwować popularnych aktorów oraz ekipę filmową w trakcie pracy” - powiedziała Beata Ryń. Podkreśliła, że twórcy bardzo dbają o historyczne obiekty i stosują się do zasad dotyczących ich ochrony.

Wernisaż wystawy „Filmowy skansen” zaplanowano na wtorek. Ekspozycję będzie można oglądać we wnętrzach Dworku Laszczyków w Kielcach do 23 marca.

Park Etnograficzny w Tokarni w gminie Chęciny zajmuje obszar około 65 ha przy drodze krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Znajduje się w nim kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku.

Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład, poza skansenem i Dworkiem Laszczyków, wchodzą także: Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach. (PAP)

ban/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL