Kultura i sztuka po 1989 roku

28.01.2019

Grafiki Jerzego Nowosielskiego na wystawie i aukcji w DESA Unicum

Jerzy Nowosielski, Bez tytułu. Źródło: DESA Unicum Jerzy Nowosielski, Bez tytułu. Źródło: DESA Unicum

Grafiki Jerzego Nowosielskiego z lat 90. oraz prace m.in. Wojciecha Fangora, Victora Vasarely’ego, Henryka Stażewskiego, Jana Tarasina oglądać można na wystawie w warszawskim Salonie Domu Aukcyjnego DESA Unicum. Aukcja dzieł odbędzie się 7 lutego.

Jerzy Nowosielski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Twórczość zmarłego w 2011 r. malarza jest ceniona i poszukiwana przez kolekcjonerów sztuki. Ceny prac Nowosielskiego w ciągu ostatnich 10 lat wzrosły blisko czterokrotnie.

Na wystawie "Grafika Artystyczna: Sztuka Współczesna" w Salonie DESA Unicum pokazane są prace graficzne Jerzego Nowosielskiego, które pokrywają się tematycznie z najpopularniejszymi jego obrazami. "Serigrafie Nowosielskiego, przedstawiają ikoniczny temat w sztuce artysty - +Pływaczki+" - powiedziała PAP Iza Rusiniak, ekspert rynku sztuki. "Pływaczki były tematem wielu prac malarskich Nowosielskiego i zamysłem samego artysty było rozpowszechnienie tych kompozycji malarskich w formie serigrafii" - dodała.

Jak podkreśliła Rusiniak "serigrafie Nowosielskiego cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, między innymi dlatego, że są znacznie tańsze niż obrazy olejne artysty. Prace olejne osiągają wysokie ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych, a serigrafie można nabyć za ok. 8 tys. złotych".

Wystawa jest również przeglądem twórczości innych ważnych twórców polskich drugiej połowy XX wieku, którzy - jak zauważyła Rusiniak - albo rozpowszechniali w formie grafiki swoje kompozycje malarskie, albo zajmowali się grafiką artystyczną, warsztatową, jako oddzielną dziedziną sztuki.

Publiczność może zatem obejrzeć dzieła najważniejszych przedstawicieli op-artu – Wojciecha Fangora, Victora Vasarely’ego, Juliana Stańczaka, a także grafiki m.in. Stanisława Fijałkowskiego, Henryka Stażewskiego, Jana Tarasina i Oskara Dawickiego.

Na wystawie znalazły się również cztery prace Jana Lebensteina, w tym m.in. ilustracja z bibliofilskiego wydania poezji, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Eugenio Montale.

Wystawa jest czynna do 31 stycznia; aukcja "Grafika Artystyczna: Sztuka Współczesna" odbędzie się 7 lutego w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie. (PAP)

abe/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL