Przeszło 350 eksponatów przedstawiających narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych można od najbliższego piątku oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ostatnia taka ekspozycja była prezentowana przeszło ćwierć wieku temu.
"Rybactwo jest tą dziedziną działalności człowieka, która nie zmienia się od lat. Wędka czy haczyk wyglądają tak samo i mają te same funkcje. Sama idea jak złapać rybę jest od tysiącleci niezmienna" – powiedziała kuratorka wystawy Iwona Karwowska.
Na ekspozycji pt. "Rybacy z przeszłości" prezentowana jest duża część kolekcji tzw. rybackich narzędzi kolnych. Jak tłumaczyła Karwowska "są to grzebienie, ości wielozębne przypominające duże widelce, bodarze mające kształt haka połączonego z igłą. Narzędzia te wykorzystywane były podczas połowów w okresie tarła". Sprzęt ten został w Polsce zakazany i wycofany z użytku w 1932 r.
Na wystawie znajdują się również przedmioty związane z zimowymi połowami. "Wśród prezentowanych narzędzi można zobaczyć siekiery i piły do lodu, pieśni czyli szpikulce do rąbania tafli, szukarki i widły do wyławiania worków i sieci z przerębli" – wymieniała kuratorka. W jednej z sal wystawienniczych prezentowane są również charakterystyczne meble, które 100 lat temu znajdowały się w pomorskich tawernach.
Ekspozycję dopełniają fotografie z początku XX w. Zdjęcia należące do zbiorów przedwojennych muzeum przedstawiają pomorskie wioski rybackie ze szachulcowymi zabudowaniami, przystanie morskie i rzeczne, a także pracę samych rybaków. Wystawie towarzyszy również współczesne malarstwo o tematyce marynistycznej.
Ekspozycję można oglądać do 20 listopada.
Zbiór dawnych narzędzi i sprzętów związanych z tradycyjnym rybołówstwem to najcenniejsza część kolekcji Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Liczy on prawie 800 eksponatów z czego 80 procent pochodzi z okresu powojennego. W archiwum muzeum znajduje się również ponad 1600 fotografii czarno-białych oraz kolorowych dokumentujących pracę rybaków na Pomorzu Zachodnim. (PAP)
mzb/