Kultura i sztuka po 1989 roku

28.03.2018

I edycja międzynarodowego projektu "Friend of a Friend" – w kwietniu w Warszawie

23 galerie z 13 europejskich i amerykańskich miast wezmą udział w I edycji międzynarodowego projektu „Friend of a Friend”. W jego efekcie w Warszawie powstanie osiem wystaw z udziałem artystów polskich i zagranicznych. Wydarzenie odbędzie się w kwietniu.

Jak powiedziała PAP Ewa Borysiewicz z Instytutu Adama Mickiewicza, projekt nawiązuje do idei wydarzenia "Condo", które od 2016 r. odbywa się w Londynie, Nowym Jorku, Szanghaju, Sao Paulo i Meksyku. "+Friend of a Friend+ polega na tym, że osiem warszawskich galerii zaprasza do wspólnej pracy nad wystawami sztuki współczesnej zagraniczne galerie. W efekcie powstanie osiem grupowych wystaw z udziałem artystów polskich i zagranicznych. Zarówno dla warszawskiej, jak i międzynarodowej publiczności będzie to okazja do bezpośredniego kontaktu z pracami artystów, którzy wcześniej nie byli w Polsce prezentowani" – podkreśliła.

Borysiewicz zwróciła uwagę, że projekt wpisuje się w misję Instytutu Adama Mickiewicza, który wspiera polskich artystów na zagranicznych rynkach. "Instytut zaprasza w charakterze gości kuratorów, dziennikarzy, kolekcjonerów, żeby mogli zobaczyć to, co dzieje się w Warszawie. Jestem zadowolona, że mamy okazję współpracować przy projekcie +Friend of a Friend+" – dodała.

Borysiewicz poinformowała również, że organizatorzy projektu wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powołali nagrodę "Friend Art Fund", której laureat zostanie ogłoszony w dniu inauguracji projektu. "Dzięki tej nagrodzie komisja powołana przez Towarzystwo wybierze pracę, która trafi do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej" – powiedziała.

W projekcie "Friend of a Friend" uczestniczy osiem warszawskich galerii (BWA Warszawa, Fundacja Galerii Foksal, LETO, Piktogram, Dawid Radziszewski, Raster, Stereo i Wschód), które zaprezentują prace przeszło 20 międzynarodowych artystów. Do udziału w wydarzeniu zaproszono galerie z Czech, Holandii, Francji, Niemiec, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Michał Lasota z galerii Stereo podkreślił, że wystawy stworzone w ramach projektu będą miały charakter grupowy. "Nie będą to jednak wystawy tematyczne, ale showroomy, a zatem grupowy charakter tych wystaw będzie polegać na tym, że są one przygotowywane przez kilka podmiotów wspólnie" – powiedział PAP.

Lasota zwrócił uwagę, że "Friend of a Friend" stwarza możliwości wyjątkowej formuły prezentacji sztuki. "Jest jednak w historii warszawskiego +galernictwa+ precedens, który nazywał się +Willa Warszawa+. To było wydarzenie zorganizowane przez galerię Raster, które miało nieco podobny charakter. Co prawda wydarzenia nie odbywały się pod różnymi adresami tylko pod jednym, w wynajętej przez galerię kamienicy, ale ten charakter relacji gospodarz-gość był zbliżony" – wspomniał.

Jak dodał, w galerii Stereo będzie można obejrzeć prace z dziedziny tzw. sztuki obiektu. "Generalnie w teorii prowadzenia galerii prywatnych dzieli się galerie na takie, które mają zdefiniowany program albo galerie eklektyczne. Te drugie pokazują bardzo różnorodne estetyki. Galeria Stereo ma dosyć zdefiniowany program. Jesteśmy przywiązani do tego, żeby pokazywać sztukę bliską tzw. ready-made i rzeźbie. Nasi goście przywiozą prace, które bez trudu powinny wkomponować się w to, co my pokazujemy" – powiedział Lasota.

Organizatorami wydarzenia, które odbędzie się w dniach 7-28 kwietnia, są: Instytut Adama Mickiewicza/Culture.pl, Galeria Stereo i Galeria Wschód. Projekt dofinansowano ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL