Twórczość Janusza Towpika - ilustratora książek dla dzieci i młodzieży oraz autora rysunków zwierząt w atlasach przyrodniczych i podręcznikach do przyrody - można od piątku oglądać z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Ekspozycja nosi tytuł: „Janusz Towpik. Czarodziej natury”.
Janusz Towpik (1934-1981) ilustrował książki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze od lat 60. XX w. Był ilustratorem też około 30 książek dla dzieci i młodzieży oraz autorem ilustracji do kilkunastu bajek na popularny, zwłaszcza w latach 70., diaskop.
Jak podkreśla jedna z kuratorek wystawy, Ilona Pulnar-Ferdjani, wykonane przez Towpika rysunki towarzyszyły pokoleniu dzisiejszych czterdziesto- i pięćdziesięciolatków.
Na wystawie prezentowane są niemal wszystkie książki z jego ilustracjami, m.in. „Kruczek chudy nie miał budy” Marii Kownackiej, a także nagrodzona w XXII Konkursie Wydawców „Najpiękniejsze Książki Roku 1979” – książkę Luciano Sterpellone „Cudowna maszyna. Fantastyczne tajemnice ludzkiego ciała”.
Ekspozycja prezentuje też rysunki do wydanego w pierwszej połowie lat 70. mitologicznego cyklu Jadwigi Żylińskiej („Opowieść o Heraklesie”, „Młodość Achillesa”, „Wyprawa po złote runo” oraz „Tezeusz i Ariadna”).
Na przykładzie m.in. „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza autorzy wystawy ukazali proces powstawania ilustracji, począwszy od kalek, na których malował szkice, aż do gotowych projektów.
Osobną częścią ekspozycji są wykonywane na kalce malutkie szkice z natury, tzw. „towpiki”. „Artysta sam wypracował taką formę pracy. Robił szkice zamiast fotografii, zaznaczając przy tym datę i miejsce ich wykonania” – podkreśla Pulnar-Ferdjani.
Na wystawie można także zobaczyć gwasze ukazujące sceny polowania, projekty gobelinów i intarsji o tematyce myśliwskiej oraz zrealizowane projekty małych form graficznych: znaczków pocztowych, pocztówek, exlibrisów, etykiet zapałczanych.
Odrębną część wystawy stanowią tablice zoogeograficzne zamieszczane w wydawnictwach „ABC. Ssaki świata” i Encyklopedii PWN. Ich uzupełnieniem są okazy zwierząt z kolekcji działu przyrodniczego radomskiego muzeum.
Wystawa pochodzi ze zbiorów córki artysty Barbary Towpik-Roszkiewicz. Ekspozycja czynna będzie do 10 stycznia 2016 r.(PAP)
ilp/ par/