"Nieskończoność przypomnień - Kielce Stefana Żeromskiego" – taki tytuł będzie nosiła wystawa, którą od wtorku będzie można oglądać w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ekspozycja zorganizowana została z okazji 150. rocznicy urodzin pisarza.
Kleryków, Łżawiec, Obrzydłówek – to nazwy własne miejscowości, które przewijają się w twórczości Żeromskiego. Wszystkie trzy odnoszą się do Kielc, w których pisarz, nazywany także „Piewcą Gór Świętokrzyskich” spędził młodość. To właśnie w gmachu gimnazjum, do którego uczęszczał i w którym umieścił akcję „Syzyfowych Prac”, będzie można wybrać się w podróż po Kielcach z czasów pisarza.
„Postanowiliśmy zaproponować naszym zwiedzającym wystawę poświęconą Kielcom – takim w jakich żył i jakie zapamiętał Żeromski”- powiedział dziennikarzom dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach dr hab. Robert Korowski. Zaznaczył, że jego placówka mocno włączyła się w obchody 150. rocznicy urodzin pisarza. „Ta wystawa to punkt kulminacyjny wydarzeń związanych z jubileuszem” – zaznaczył.
Jak powiedziała dziennikarzom koordynator wystawy Magdalena Kowalska, zwiedzający ekspozycję będą mogli m.in. zobaczyć mieszczański salonik z końca XIX, z którego okna rozpościera się widok na nieistniejącą obecnie kielecką cerkiew, zaaranżowane wnętrze apteki ciotki Żeromskiego, zajrzeć w witrynę księgarni oraz spojrzeć na dawny gmach dworca kolejowego gdzie udostępniony zostanie rozkład jazdy z 1885 roku.
„Wycieczka” po Kielcach czasów pisarza zakończy się w szkolnej klasie, do której uczęszczał Żeromski, w której szczególnie ciekawym eksponatem jest pamiątkowe tableau maturalne ze zdjęciami kolegów pisarza oraz kierowanymi do niego dedykacjami.
Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2015 roku.
Stefan Żeromski był prozaikiem, dramatopisarzem oraz publicystą. Urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie k. Kielc. W miejscowym kościele do dziś znajduje się metryka chrztu pisarza. Wychowywał się w Ciekotach u podnóża Pasma Masłowskiego w Górach Świętokrzyskich. Od 1874 roku uczył się w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego (filia Muzeum Narodowego w Kielcach). Akcję wielu swoich utworów umieścił na Kielecczyźnie. Tytuł powieści "Wierna Rzeka" stał się nawet nową nazwą dla przepływającej na zachód od Kielc rzeki Łosośnej oraz stacji kolejowej w pobliżu Gnieździsk (linia Kielce-Włoszczowa).
Pisarz zmarł w Warszawie 20 listopada 1925 roku. Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym na warszawskiej Woli. (PAP)
mjk/mok/