Kultura i sztuka po 1989 roku

25.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Kolekcja grafik w Muzeum Śląskim

Wystawa „Grafika z daru Janiny i Tomasza Maczugów” w Muzeum Śląskim w Katowicach Wystawa „Grafika z daru Janiny i Tomasza Maczugów” w Muzeum Śląskim w Katowicach

Kilkanaście grafik o tematyce alegorycznej, rodzajowej, mitologicznej, a także portrety i mapy wojenne, wykonane głównie w technice miedziorytu, powstałe od XVII do XIX w., będzie można od piątku oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach.

„Wszystkie cechuje wysoki poziom artystyczny pod względem rysunku, jak i jakości samych odbitek graficznych” – powiedziała Danuta Piękoś-Owczarek z działu promocji muzeum.

Są wśród nich prace będące rycinami powstałymi na podstawie istniejących obrazów olejnych znanych mistrzów, m.in. Williama Hogartha. Na szczególną uwagę zasługują również dwie mapy wykonane przez Ericha Dahlbergha, szwedzkiego grafika, specjalistę w budowie fortyfikacji, który z wojskami Karola Gustawa uczestniczył w kampanii polskiej i duńskiej. Według jego rysunków powstały miedzioryty przedstawiające plany bitew, miasta, a także widoki z tego okresu.

Ekspozycja będzie prezentowana w przestrzeni wystaw czasowych Galerii Sztuki Polskiej 1800–1945 do 4 września.

Grafiki pochodzą z kolekcji tworzonej latami przez znawcę dawnej sztuki graficznej i książkowej – zmarłego w 2013 r. naukowca i antykwariusza dr. inż. Tomasza Maczugę. Dar jego i żony Janiny trafił do Muzeum Śląskiego w 2015 r., to w sumie blisko 500 dzieł.

Na unikatowość zbioru Tomasza Maczugi ma wpływ fakt, że został w całości zgromadzony przez znawcę tematu oraz w sposób przemyślany i konsekwentny. „W nieodległych planach mamy prezentację grafik XX-wiecznych polskich twórców, mamy też nadzieję na retrospektywną wystawę, prezentującą cały ten bogaty zbiór” – powiedziała PAP kurator wystawy Katarzyna Jarmuł.

Nie jest to jedyny dar Tomasza Maczugi, którego wielką pasją były książki, kolekcjonerstwo grafiki artystycznej i reprodukcyjnej. W 2010 r. przekazał Bibliotece Muzeum Narodowego w Warszawie 354 woluminy tego typu dokumentów. Ponad 1000 katalogów zagranicznych domów aukcyjnych, antykwariatów i galerii ofiarował Bibliotece Narodowej w Warszawie, z kolei Centrum Badawczemu Bibliografii Polskiej Estreicherów, działającemu przy Uniwersytecie Jagiellońskim, podarował stare katalogi dotyczące poloników. (PAP)

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL