Blisko 40 tys. osób obejrzało wystawę prac Olgi Boznańskiej, która do 1 lutego jest dostępna w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na ostatnie dni ekspozycji placówka przygotowała specjalny program, w tym zwiedzanie z kuratorką i pokaz konserwacji dzieł sztuki.
Pochodząca z Krakowa Olga Boznańska (1865-1940) była jedną z najznakomitszych artystek europejskich. Większość życia spędziła za granicą, w Monachium i w Paryżu, gdzie osiadła na stałe i gdzie zmarła.
Na wystawie trwającej od października zeszłego roku prezentowane są 173 obrazy Boznańskiej, w tym dzieła najczęściej wystawiane i reprodukowane jak "Dziewczynka z chryzantemami", a także te nigdy wcześniej w Polsce nie pokazywane jak "Dziewczynka z biała chusteczką" i "Bretonka". Są też autoportrety Boznańskiej, portrety członków jej rodziny, arystokracji oraz dzieci, a także pejzaże i martwe natury - nieliczne, jakie namalowała.
Obok jej dzieł wystawione są obrazy artystów, których twórczość była dla Boznańskiej inspiracją m.in. Diego Velazqueza, Edouarda Maneta, Jamesa McNeilla Whistlera.
W wybrane ostatnie dni: soboty 24 i 31 stycznia oraz czwartek 29 stycznia ekspozycja będzie czynna dłużej, do godz. 20. W soboty przewidziano oprowadzanie po wystawie przez jej kuratorkę Ewę Bobrowską, która będzie też podpisywać katalogi i przewodniki po wystawie swojego współautorstwa.
Na wtorek zaplanowano specjalne warsztaty dla seniorów w cyklu „Rozmowy o historii” prowadzone przez pracowników krakowskiego muzeum Annę Walczyk i Martę Wojtyś-Kipiel. W czwartek odbędzie się spotkanie w „Klinice obrazów”, podczas którego wicedyrektor ds. konserwacji i przechowywania zbiorów MNK Janusz Czop opowie o konserwacji obrazów Olgi Boznańskiej.
Wystawa, odbywająca się pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RP Anny Komorowskiej, zainaugurowała obchody 150-lecia urodzin artystki i 75-lecia jej śmierci. Po Krakowie ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie. (PAP)
rgr/ laz/