Wystawę lalek animacyjnych stworzonych na warsztatach prowadzonych przez artystów plastyków specjalizujących się w kreowaniu projektów do filmów animowanych, otworzyło w czwartek Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.
Ekspozycja, którą od czwartku można oglądać w łódzkim EC1, pokazuje efekty pracy dwunastu uczestników interdyscyplinarnych warsztatów "Sztuka Tworzenia Lalki", prowadzonych pod kierunkiem artystów plastyków – Sylwii Nowak i Marcina Zalewskiego. Przez miesiąc uczyli się oni tworzyć lalki na potrzeby filmu. Ich autorskim projektom towarzyszyć będą szkice oraz elementy z kolejnych etapów procesu twórczego – odlewy, materiały wykorzystane do kostiumów czy charakteryzacji.
"Dzięki przekrojowemu podejściu do prezentacji prac końcowych kursantów wystawa uświadomi odwiedzającym, jak skomplikowanym i trudnym procesem jest stworzenie lalki animacyjnej. Jestem przekonana, że precyzja wykonania oraz zaskakująca różnorodność realizacji zrobią wrażenie nie tylko na fanach i specjalistach w dziedzinie animacji, ale też na osobach, które nigdy nie poznały tajników produkcji filmów animowanych – podkreśliła Paulina Zacharek z MOMAKIN - firmy wspomagającej tworzenie filmów animowanych, która była współinicjatorem i partnerem projektu.
Prezentowane projekty zostały wypracowane pod nadzorem twórców, będących współautorami sukcesów Wesa Andersona i jego "Wyspy psów" czy "Piotrusia i wilka" - nagrodzonego Oscarem filmu animowanego Suzie Templeton, który produkowany był w Łodzi. Na wystawie zobaczymy m.in Sylwię, owcę-góralkę, która ma sześcioro dzieci do wykarmienia, oceaniczną wojowniczkę z fantazyjną fryzurą w kształcie muszli oraz chadzającego na co dzień w pasiastej piżamie emerytowanego górnika w czako – niezdejmowanym z głowy symbolu dawnego życia.
Z opisów eksponatów będzie można dowiedzieć się, że twórcy inspirowali się m.in. mitami i literaturą, odwołując się chociażby do postaci Magdy z książki "Sztukmistrz z Lublina" Isaaca Bashevisa Singera czy opowiadania "Gerd" Szczepana Twardocha.
Zdaniem Moniki Głowackiej z EC1 Łódź, współpraca przy projekcie "Sztuka Tworzenia Lalki" i towarzyszącej mu wystawie stanowi rozwinięcie dotychczasowych działań podejmowanych przez EC1 Łódź, służących rozwojowi polskiej kinematografii i wspieraniu branży filmowej w Łodzi.
Kuratorką wystawy jest Sofya Nabok, organizatorem EC1 Łódź – Miasto Kultury wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji (SPPA). Partnerami są Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Toto Studio, Likaon i MOMAKIN. Wsparcie merytoryczne zapewniła Szkoła Filmowa w Łodzi; projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/