Prace wybitnego polskiego fotografa Wojciecha Druszcza można od soboty oglądać w Galerii Saskiej, czyli na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego w Lublinie. Na ekspozycji zaprezentowano głównie portrety znanych artystów – aktorów, reżyserów, pisarzy, muzyków.
„Wszystkie moje portrety robiłem właściwie w naturalnym środowisku tego, którego fotografowałem. Ważny był dla mnie nastrój, światło i oczy. W portrecie zawsze najważniejsze są oczy, bo to w oczach jest prawda o człowieku” – powiedział Druszcz podczas wernisażu.
Na wystawie zaprezentowano ponad 60 prac z różnych okresów twórczości Druszcza. Są to przede wszystkim portrety różnych znanych artystów - aktorów, reżyserów, pisarzy, muzyków, malarzy – m.in. Gustawa Holoubka, Stanisława Dygata, Erwina Axera, Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Lema, Jonasza Kofty, Czesława Niemena, Wojciecha Smarzowskiego.
Druszcz podkreślił, że większość fotografowanych osób znał, ale zawsze starał się, aby ludzie, których fotografował, nie czuli się obco w jego towarzystwie. „Ludzie sobie wymyślają +gęby+, chcą, żeby tę wymyśloną twarz pokazać (…) Natomiast ja szukam odpowiedniego momentu. Często są to sytuacje półprywatne, sytuacje, w których oni nawet nie wiedzą, że ja ich fotografuję” – dodał.
Kurator Galerii Saskiej Leszek Mądzik podkreślił, że portrety wykonane przez Druszcza w wyjątkowy sposób dotykają psychiki fotografowanych osób. „On chwyta ten moment, kiedy zdejmujemy maskę; umie się dostać za tę zasłonę” – powiedział Mądzik.
Wojciech Druszcz (ur. 1947 r.) fotografią zajmuje się zawodowo od 1966 r. Przez wiele lat pracował w Centralnej Agencji Fotograficznej. W latach 70. XX w. był fotoreporterem w dzienniku „Głos Pracy”, w tygodnikach: „Sportowiec”, „Literatura” i „Kultura” oraz miesięczniku „Magazyn Rodzinny”. Od połowy lat 90. pracował jako fotokorespondent w Agence France Presse (AFP) w kraju i na terenach republik dawnej ZSRR. W 1992 roku został zastępcą kierownika działu fotograficznego „Magazynu Gazety Wyborczej”. W 1997 roku przeszedł do dziennika „Rzeczpospolita”, a następnie do tygodnika „Polityka”, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję kierownika działu foto. Jego fotografie były publikowane w wielu pismach zagranicznych, m.in. „Life”, „Newsweek”, „New York Times”, „Figaro”, ale także prezentowane na wielu wystawach fotografii w kraju i zagranicą.
Prace Druszcza w Galerii Saskiej można oglądać do 30 kwietnia.
Galeria Saska funkcjonuje w Lublinie od 2014 r. Organizatorem wystaw jest samorządowe Centrum Spotkania Kultur. Dotychczas prezentowane tu były prace m.in. Andrzeja Pągowskiego, Radosława Szaybo, Michała Batorego, Tomasza Sikory, Andrzeja Różyckiego, Rafała Olbińskiego. (PAP)
autor: Renata Chrzanowska
ren/ son/