Kultura i sztuka po 1989 roku

24.03.2015 aktualizacja 19.07.2016

Malarstwo Ryszarda Dudka na wystawie w sopockiej PGS

Ponad 100 obrazów Ryszarda Dudka, dyrektora Biura Wystaw Artystycznych (BWA) w Rzeszowie, pokaże na wystawie Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Artysta tworzy głównie abstrakcyjne kompozycje. Wernisaż ekspozycji - w czwartek.

Jak powiedziała we wtorek PAP koordynatorka wystawy Agnieszka Wołowicz, prezentacja prac Dudka stanowi kontynuację cyklu wystaw organizowanych przez sopocką PGS, pokazujących twórczość dyrektorów różnych galerii i placówek artystycznych. W 2014 r. w kurorcie pokazywano dzieła Dariusza Kalety, szefa Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie).

Wystawa malarstwa Dudka w Sopocie ma charakter retrospektywny. Znajdą się na niej zarówno najwcześniejsze obrazy artysty, jak i te najnowsze z ostatnich miesięcy.

"Artysta w swojej twórczości bardziej skłania się ku malarstwu abstrakcyjnemu, choć nie stroni też od realizmu, co widoczne jest np. w aktach i portretach" - wyjaśniła Wołowicz.

Dodała, że Dudek nie traktuje swojego malarstwa jako "luksusu, czy elementu propagandy". "Sztuka jest dla niego istotna sama w sobie" - podkreśliła.

W katalogu do jednej z jego wystaw krytyk sztuki Jacek Kawałek napisał, że Dudek należy do "artystów, nielicznych dziś, dla których pojęcie wolności twórczej jest nierozerwalnie związane z maksymalnym poczuciem indywidualnej odpowiedzialności wobec sztuki, wobec malarstwa; z surową samokontrolą".

Ryszard Dudek urodził się w 1947 roku w Połomi (Podkarpackie). Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia artystyczne ukończył na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni profesora Czesława Rzepińskiego uzyskał w 1972 roku.

W latach 80. ub. wieku pracował jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora BWA w stolicy Podkarpacia.

Uczestniczył w licznych plenerach malarskich i sympozjach w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, USA, Czechach, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, Litwie, Węgrzech, Bułgarii, Belgii, Grecji, Egipcie i Rumunii.

Za swoją twórczość został odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi RP. W roku 2013 otrzymał medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wystawa obrazów Dudka w PGS w Sopocie będzie czynna do 3 maja. (PAP)

rop/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL