Prace polskich oraz zagranicznych mistrzów fotografii przyrodniczej będzie można zobaczyć podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej. Wydarzenie pod hasłem "Wizje Natury 2017" odbędzie się w dniach 18-19 listopada w Izabelinie pod Warszawą.
Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej - od 18 listopada"W tym roku będziemy gościć fotografów z Polski i zagranicy, którzy zaprezentują własne zdjęcia i opowiedzą w jaki sposób one powstały. Jednym z gości 13. edycji festiwalu będzie prezes Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej (IFWP) Jose B. Ruiz - organizacji, która zrzesza fotografów przyrody z całej Europy. Ruiz opowie między innymi o tym do jakiego stopnia fotografia przyrodnicza jest sztuką i w jaki sposób językiem sztuki przedstawiać to co dzieje się w przyrodzie, aby najlepiej przyciągnąć uwagę oglądających" - powiedziała PAP sekretarz Związek Polskich Fotografów Przyrody Diana Maciąga.
Tego samego dnia wystąpią także fotografowie ze Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP): Mikołaj Arndt oraz Tymoteusz Podwyszyński. Głównymi bohaterami ich pokazu będą ptaki, których życie śledzą w dzikich zakątkach Wielkopolski i Małopolski.
W sobotę zaprezentuje się także Okręg Dolnośląski ZPFP, którego członkowie przygotowali wystawę fotograficzną. Z prezentacją dorobku tego okręgu będzie również związany indywidualny pokaz Kazimierza i Idalii Laskowiczów o urokach przyrodniczych Stawów Milickich.
Pierwszy dzień festiwalu zakończy finał konkursu o tytuł "Fotografa Roku 2017 ZPFP" oraz prezentacja pokazów multimedialnych uczestników konkursu "Wizje Natury 2017" – dzieł powstałych z połączenia muzyki i fotografii. "Prace pokazują indywidualną wizję świata natury każdego fotografa, który bierze udział w konkursie" - mówiła sekretarz ZPFP
Drugi dzień będzie okazją do wysłuchania Erika Balaza – słowackiego naukowca, obrońcy przyrody, a także filmowca, który zasłynął z zaangażowania w edukację i ochronę dzikich Karpat Wschodnich. "Balaz zajmuje się m.in. ochroną systemów górskich. Jego najsłynniejsze filmy to +Wilcze Góry+ o Karpatach Wschodnich oraz dokument o niedźwiedziach pt. +Strażnik Dzikiej Przyrody+, który przyczynił się do objęcia ochroną tatrzańskich dolin, będących ich schronieniem. W tym roku Balaz opowie nam o jego najnowszym przedsięwzięciu związanym z przyrodą tatrzańską" - poinformowała Maciąga.
Również w niedzielę, Katarzyna Gubrynowicz – artystka i prezes ZPFP w latach 2013-16, opowie o Islandii, natomiast fotograf ptaków i specjalista w ochronie przyrody Piotr Chara będzie mówił o fascynacji rybitwami, która z czasem przemieniła go w opiekuna tych zwierząt. Ryszard Sąsiadek z Okręgu Łódzkiego ZPFP podzieli się refleksjami dot. fotografowania w dolinach rzek, nad jeziorami i w górach.
"Festiwal otwarty jest dla wszystkich - dzieci, młodzieży i osób zainteresowanych przyrodą. Nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie, aby wziąć w nim udział. Zapraszamy wszystkich, którzy lubią przyrodę, ładne zdjęcia i ciekawe opowieści" - mówiła Maciąga.
Wydarzenie odbywa się w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie pod Warszawą w dniach 18-19 listopada. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.(PAP)
autor: Marek Sławiński
edytor: Paweł Tomczyk