Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2017

Modernistyczna architektura Kambodży i Wietnamu na wystawie we wrocławskim muzeum

Kilkadziesiąt zdjęć przedstawiających zabytki modernistycznej architektury Kambodży i Wietnamu można od czwartku zobaczyć na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Ekspozycja prezentuje fotografie architekt Agaty Bonenberg z jej podróży po krajach Azji.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Marta Czyż, fotografie prezentowane na wystawie zatytułowanej „Translokacje modernizmu” opowiadają o odnajdywaniu pereł modernizmu w mało znanych kontekstach kulturowych, geograficznych i przestrzennych.

Agata Bonenberg, autorka prezentowanych zdjęć, zestawiła fotografie architektury ze zdjęciami prezentującymi codzienne życie Kambodży i Wietnamu.

Bonenberg podkreśliła, że tytułowy proces „translokacji” odnosi się do przenoszenia koncepcji europejskiego modernizmu na azjatycki grunt, co nastąpiło w latach 60. XX w.

„W zaskakującej konsekwencji, miasta Południowej Azji kryją mniej znane arcydzieła tego kierunku. Budynki zaprojektowane przez architektów wykształconych w Europie - Van Molyvanna i NgoViet Thu, reprezentują styl międzynarodowy w eleganckiej, harmonijnej i wrażliwej na kontekst odmianie” - wyjaśniła Bonenberg.

Dodała, że wystawa pokazuje w jaki sposób architektura staje się w rękach twórców narzędziem odbudowania tożsamości narodowej i odnowy kultury. „Przyjmując międzynarodowy, aktualny język form, modernizm Kambodży i Wietnamu zachował równocześnie cechy charakteryzujące lokalne budownictwo w jego szerokim spektrum: od słynnych świątyń Angkor po powszechny typ domu wiejskiego” - podkreśliła Bonenbeg.

Autorka zdjęć wskazuje również na procesy niszczenia zabytków architektury modernistycznej w Kambodży i Wietnamie. „Wystawa prezentuje zdjęcia budynków, z których część jest zagrożona rozbiórką. Presja inwestorów na pozyskanie terenów w centrach miast Południowej Azji ma zgubny wpływ na losy dzieł modernizmu” - podkreśliła.

Ekspozycję można zwiedzać do 7 stycznia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

edytor: Agata Zbieg

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL