Inne

21.06.2018

MŚ 2018 - gwiazdy futbolu w Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu

Podobizny 40 byłych i aktualnych gwiazd światowego futbolu, stylizowane na XIX-wieczne portrety rosyjskich generałów i angielskich oficerów marynarki wojennej, są prezentowane z okazji mundialu w Rosji na wystawie w Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu.

Swoje portrety mają tam m.in. Anglik George Best, Argentyńczycy Diego Maradona i Lionel Messi, Francuz Zinedine Zidane, Portugalczyk Cristiano Ronaldo, Szwed Zlatan Ibrahimovic czy Włoch Francesco Totti. Pomysłodawcą ekspozycji i jej twórcą jest włoski artysta Fabrizio Birimbelli.

Obrazy zostały wykonane ręcznie w technice komputerowej, ale stylem nawiązują do dzieł malarskich z XIX wieku.

"Dodałem wielkim piłkarzom także medale i odznaczenia, które nie są na pewno właściwe patrząc z historycznego punktu widzenia, ale jestem fanem piłki nożnej i w ten sposób chciałem wyrazić podziw dla tych wybitnych piłkarzy" - przyznał włoski twórca.

Gdy trzy lata temu rozpoczynał portretowanie zawodników, nie traktował na poważnie pracy przy tym projekcie. Jako pierwszy powstał wizerunek Tottiego, ponieważ artysta jest fanem AS Roma.

"Nie mogłem nawet marzyć o tym, że moje obrazy będą wystawione tutaj, w Akademii Sztuk Pięknych w mieście muzeów i kultury, podczas mistrzostw świata" - dodał Birimbelli.

Wystawa w Sankt Petersburgu potrwa do 5 lipca. Mundial zakończy się 10 dni później.(PAP)

olga/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL