Kultura i sztuka po 1989 roku

01.04.2016 aktualizacja 19.07.2016

"Muzeum na kółkach" startuje w kwietniu

Mobilnej wystawa POLIN "Muzeum na kółkach". Źródło: Muzeum POLIN Mobilnej wystawa POLIN "Muzeum na kółkach". Źródło: Muzeum POLIN

Tegoroczna odsłona mobilnej wystawy POLIN "Muzeum na kółkach", przypominającej historię i kulturę polskich Żydów, rozpocznie się w tym roku już w kwietniu - wystawa odwiedzi wtedy cztery miejscowości blisko Warszawy. W lecie planowany jest objazd 18 miejscowości we wschodniej Polsce.

"Muzeum na kółkach" to wystawa edukacyjna przedstawiająca historię i kulturę Żydów polskich, podróżująca po Polsce od czerwca 2014 roku. Jej centralnym punktem jest interaktywna mapa każdego miasta odwiedzanego przez „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską.

Poprzez trójwymiarową makietę sztetla twórcy wystawy pokazują najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Wystawa prezentuje także informacje o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, jakimi posługiwali się polscy Żydzi. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa.

Wystawie towarzyszą różnorodne działania prowadzone przez edukatorów muzeum oraz lokalnych działaczy: warsztaty, dyskusje, pokazy filmów, działania w przestrzeni miejskiej. Celem projektu jest szerzenie wiedzy o niemal 1000-letnim współistnieniu kultur polskiej i żydowskiej, a także wspieranie lokalnych inicjatyw dotyczących dialogu polsko-żydowskiego i ochrony dziedzictwa żydowskiego.

Działalność "Muzeum na kółkach" finansowana jest w dużym stopniu z tzw. Funduszy Norweskich. W tym roku inicjatywa otrzymała kolejne granty, które pozwolą na kontynuowanie działalności "Muzeum na Kółkach" w tym i w przyszłym roku. W ciągu trzech lat działania wystawa odwiedziła niemal 50 miejscowości, gościła także na festiwalach kultury żydowskiej a także na festiwalach np. Przystanek Woodstock.

Zazwyczaj trasa objazdowa rozpoczynała się w maju i trwała do września, w tym roku wystartuje nieco wcześniej - pomiędzy 9 a 23 kwietnia odwiedzi cztery miejscowości w pobliżu Warszawy. Wszystkie one są w pewien sposób ważne dla historii polskich Żydów.

W Górze Kalwarii, gdzie wystawa gościć będzie od 13 do 15 kwietnia, rezydowała dynastia chasydzkich cadyków z rodu Alter a miasteczko, w którym w 1939 roku Żydzi stanowili niemal połowę mieszkańców, było ważnym ośrodkiem ich życia religijnego. Do grobów cadyków w Górze Kalwarii Żydzi pielgrzymują po dziś dzień.

Otwock, gdzie wystawę będzie można oglądać w dniach 17-19 kwietnia, był letniskiem także dla mieszkających w Warszawie Żydów. "Muzeum na kółkach" odwiedzi także Serock (21-23 kwietnia) oraz Grodzisk Mazowiecki (9-11 kwietnia).

We wszystkich miejscowościach gdzie gości "Muzeum na Kółkach" organizowane będą towarzyszące wystawie imprezy - spacery po miejscach związanych z historią miejscowych Żydów, warsztaty tańca, wystawy, konkursy i koncerty.

"Muzeum na kółkach" odwiedza przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców. W każdym z tych miejsc gości na trzy dni. W lecie tego roku wystawę będzie można oglądać w 18 miejscowościach na Wschodzie Polski - m.in. na Podlasiu i w okolicach Lublina. (PAP)

aszw/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL