Inne

19.09.2016

Muzeum w Radomiu przygotowuje wystawę poświęconą obrzędowości pogrzebowej

Wielowątkową wystawę poświęconą obrzędowości i ceremoniałowi pogrzebowemu na przestrzeni dziejów i kultur przygotowuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Otwarcie ekspozycji odbędzie się na początku listopada.

Wystawa "Oswoić nieuniknione, przybliżyć nieznane" będzie największą ekspozycją, jaką w tym roku organizuje radomskie muzeum.

Przedstawiamy na niej historię obrządku pogrzebowego od Starożytnego Egiptu do współczesności. Opowiadamy o kulturowym aspekcie śmierci, zarówno w Europie, jak i w kulturach pozaeuropejskich" - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej jedna z kuratorek Ilona Pulnar-Ferdjani.

Na wystawie będzie można zobaczyć eksponaty związane z archeologią, etnografią oraz sztuką.

Starożytny ceremoniał pogrzebowy przybliżą sarkofagi antropoidalne, stele grobowe, figurki uszebti, wkładane do grobu z ciałem zmarłego, urny, amulety oraz biżuteria. Średniowiecze zostanie zaprezentowane przez pryzmat "Tańca śmierci", będącego jedną z najpopularniejszych alegorii w sztuce plastycznej tego okresu. Barok to odtworzenie Castrum Doloris - ozdobnego katafalku, przy którym odprawiano uroczystości pogrzebowe. "Okres romantyzmu, pozytywizmu, Młodej Polski ukażemy poprzez sztukę, m.in. malarstwo: Artura Grottgera czy Jacka Malczewskiego" – dodała Pulnar-Ferdjani.

Na wystawie przybliżone zostaną także wydarzenia z historii Polski, m.in. pogrzeb J. Piłsudskiego czy okres żałoby narodowej po powstaniu styczniowym. Współczesną obrzędowość pogrzebową zaprezentuje ekspozycja ukazująca czuwanie przy zwłokach, "Puste noce" - wypożyczona z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Duża część wystawy poświęcona ma być postrzeganiu śmierci przez kultury pozaeuropejskie: Afryki, Azji, Australii i Oceanii oraz Ameryki Południowej i Północnej. "Pokażemy maski pogrzebowe, figurki przodków, bębny, wota, akcesoria szamanów, a także przedmioty kultury materialnej związane z obchodami świata zmarłych" – zaznaczyła współautorka wystawy Agnieszka Kozdęba.

Ekspozycja czynna będzie od 4 listopada do 30 kwietnia 2017 r. Eksponaty pochodzić będą m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie Poznaniu, Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Etnograficznego w Warszawie, w Krakowie, w Łodzi. (PAP)

ilp/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL