Kultura i sztuka po 1989 roku

12.05.2019 aktualizacja 13.05.2019

Na Zamku Książ wystawa „Śląska szlachta między Śląskiem a Europą”

"Śląska szlachta między Śląskiem a Europą" "Śląska szlachta między Śląskiem a Europą"

Historie rodów szlacheckich związanych ze Śląskiem będzie można prześledzić na wystawie, która w czwartek zostanie otwarta na Zamku Książ w Wałbrzychu.

Ekspozycja składa się m.in. z wielkoformatowych tablic, na których umieszczono informacje poświęcone najważniejszym rodom śląskiej arystokracji przemysłowej i publikacje dotyczące genealogii i herbów rodzin szlacheckich – poinformował PAP rzecznik Zamku Książ Mateusz Mykytyszyn.

Zwiedzający poznają historie poszczególnych rodów, ich działalności na Śląsku, a także historię rezydencji, w których mieszkali. "W gablotach będzie można zobaczyć także +Almanachy Gotajskie+ (spisy utytułowanej szlachty z terenów dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego), a także herbarze i leksykony szlachty śląskiej" – podkreślił Mykytyszyn.

Wystawa przedstawia historię rodów: Baildon, Bellestrem, Dietrichstein, Garnier, Gaszynowie/Gaschin, Habsburgowie, Henckel von Donnesmarck, Hohenlohe, Mieroszewscy, Scher-Thoss, Schaffgotsch, Strachwitz, Tiele Winckler i Wrochem. Dużo miejsca poświęcono rodowi Hochbergów, który władał Zamkiem Książ ponad czterysta lat.

Ekspozycja został przygotowana dzięki współpracy Zamku Książ z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim i Oberschlesisches Landesmuseum w niemieckim Ratingen. Autorem tekstów do wystawy oraz drzew genealogicznych jest dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk i genealog specjalizujący się w arystokracji śląskiej.

Wystawę "Śląska szlachta między Śląskiem a Europą" będzie można zwiedzać do 31 lipca. (PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL