Historie rodów szlacheckich związanych ze Śląskiem będzie można prześledzić na wystawie, która w czwartek zostanie otwarta na Zamku Książ w Wałbrzychu.
Ekspozycja składa się m.in. z wielkoformatowych tablic, na których umieszczono informacje poświęcone najważniejszym rodom śląskiej arystokracji przemysłowej i publikacje dotyczące genealogii i herbów rodzin szlacheckich – poinformował PAP rzecznik Zamku Książ Mateusz Mykytyszyn.
Zwiedzający poznają historie poszczególnych rodów, ich działalności na Śląsku, a także historię rezydencji, w których mieszkali. "W gablotach będzie można zobaczyć także +Almanachy Gotajskie+ (spisy utytułowanej szlachty z terenów dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego), a także herbarze i leksykony szlachty śląskiej" – podkreślił Mykytyszyn.
Wystawa przedstawia historię rodów: Baildon, Bellestrem, Dietrichstein, Garnier, Gaszynowie/Gaschin, Habsburgowie, Henckel von Donnesmarck, Hohenlohe, Mieroszewscy, Scher-Thoss, Schaffgotsch, Strachwitz, Tiele Winckler i Wrochem. Dużo miejsca poświęcono rodowi Hochbergów, który władał Zamkiem Książ ponad czterysta lat.
Ekspozycja został przygotowana dzięki współpracy Zamku Książ z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim i Oberschlesisches Landesmuseum w niemieckim Ratingen. Autorem tekstów do wystawy oraz drzew genealogicznych jest dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk i genealog specjalizujący się w arystokracji śląskiej.
Wystawę "Śląska szlachta między Śląskiem a Europą" będzie można zwiedzać do 31 lipca. (PAP)
Autor: Piotr Doczekalski
pdo/ joz/