Kultura i sztuka po 1989 roku

19.05.2016 aktualizacja 19.07.2016

Nowa odsłona wystawy oręża europejskiego na zamku w Malborku

Wystawa oręża europejskiego na Zamku w Malborku. Wystawa oręża europejskiego na Zamku w Malborku.

Od czwartku goście Muzeum Zamkowego w Malborku mogą oglądać urządzoną na nowo wystawę oręża europejskiego. Ekspozycję składającą się z ponad 500 artefaktów pochodzących od średniowiecza po czasy nowożytne, przeniesiono na podstrysze Zamku Średniego.

Od kilkunastu lat wystawa militariów mieściła się na pierwszej kondygnacji wschodniego skrzydła Zamku Średniego. Dyrekcja Muzeum zdecydowała się przenieść ekspozycję w nowe miejsce - na podstrysze tego samego skrzydła Zamku Średniego - i nadać jej nowoczesną oprawę zapewniającą też lepsze warunki eksponowanym zabytkom.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP kurator urządzonej na nowo wystawy, a jednocześnie opiekun malborskiej kolekcji militariów, Antoni Chodyński, nowa przestrzeń wystawiennicza – m.in. dzięki podłodze, która została wyłożona drewnianymi deskami, nawiązuje do wyglądu dawnych zbrojowni.

Dużą przestrzeń na podstryszu podzielno na cztery mniejsze, w których – podobnie, jak dotąd, eksponaty prezentowane są w układzie chronologicznym - od najstarszych, pochodzących z XI wieku, po te z czasów nowożytnych – do XIX wieku włącznie. „Nowe gabloty, które zastąpiły dotychczasowe starego typu, zapewniają taką hermetyczność, że nie dostaje się do ich wnętrza kurz” – wyjaśnił PAP Chodyński.

Gabloty wyposażono też w nowoczesne oświetlenie, które nie nagrzewa ich wnętrz, co także jest przyjaźniejsze dla zabytków.

Na wystawę oręża składają się niemal wszystkie rodzaje i typy broni, uzbrojenia ochronnego oraz oporządzenia jeździeckiego, jakie były używane w Europie od średniowiecza po XIX wiek.

Goście muzeum znajdą tu m.in. miecze średniowieczne, rapiery, szpady, arkebuzy, muszkiety i pistolety a także hełmy, kirysy i zbroje.

Jednymi z najcenniejszych eksponatów są dwa rzadkie miecze z XIV wieku z głowniami ozdobionymi m.in. symbolami i różnymi znakami bitymi w tzw. żółtym metalu. W opinii Chodyńskiego broń ta mogła być używana podczas rejz, czyli wypraw krzyżackich przeciw pogańskim Litwinom i Żmudzinom.

Rzadkością na skalę światową jest – prezentowana także na wystawie, bombarda krzyżacka odlana z brązu w działolejni malborskiej przed 1410 rokiem, a odnaleziona w ruinach zamku w Kurzętniku. „To niewielkie działko o masie ponad 40 kg, ozdobione zostało wizerunkiem Marii z Dzieciątkiem, który jest emblematem zakonu krzyżackiego i zamku malborskiego” – informują gospodarze muzeum.

Jeśli chodzi o broń palną eksponowaną na wystawie, to malborscy muzealnicy szczególnie dumni są z bogato zdobionych płytkami z kości strzelb myśliwskich - tzw. cieszynek oraz dwóch – datowanych na lata 1600-1610, pistoletów z lufami wykonanymi przez Petera Dannera z Norymbergii. „Jeden z pistoletów wykonał Georg Birkholz pochodzący z Choszczna na Pomorzu, który prowadził zakład rusznikarski w Norymberdze” – informują gospodarze muzeum.

Na malborską wystawę oręża składają się głównie eksponaty ze zbiorów placówki, ale też depozyty z Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Malborska kolekcja militariów tworzona była niemal od podstaw od 1961 r., kiedy to utworzono Muzeum Zamkowe. Wcześniejsze bogate zbiory, które były gromadzone na zamku od połowy XIX w. uległy bowiem zniszczeniu lub rozproszeniu w 1945 roku. (PAP)

aks/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL