Kultura i sztuka po 1989 roku

23.01.2019

"Nowe zabytki Mazowsza" - plenerowa wystawa na dziedzińcu Pałacu Branickich

Źródło: MKiDN. Fot. Danuta Matloch Źródło: MKiDN. Fot. Danuta Matloch

Wystawa plenerowa "Nowe zabytki Mazowsza – wpisy do rejestru zabytków w latach 2017-2018" została otwarta na dziedzińcu Pałacu Branickich w Warszawie.

Na wystawie zaprezentowanych zostało 27 spośród około 200 mazowieckich zabytków wpisanych do rejestru w ostatnich dwóch latach. 18 plansz dotyczy budownictwa mieszkalnego, z czego 10 obiektów to siedziby prywatne – domy, wille, letniska. Kolejnych 8 zabytków to budynki wielorodzinne, osiedla czy kamienice. Przedstawione zostały również 4 przykłady zabytków sakralnych – świątyń różnych wyznań lub obiektów do nich przynależnych. Pozostałe gmachy to budynki użyteczności publicznej, takie jak szpital, fabryka czy siedziba instytucji kultury. Niespełna połowa opisywanych miejsc to budynki warszawskie.

Wystawa została przygotowana przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kooperacji z Muzeum Łazienki Królewskie i Zamkiem Królewskim w Warszawie. Resort kultury podał, że celem wystawy była prezentacja w przestrzeni miejskiej zabytków, które "wyróżniają się szczególnymi walorami artystycznymi i kryją w sobie historie rodów i całych społeczności".  

Podkreślono, że dzięki wystawie zwiedzający "mogą poznać detale, niuanse architektoniczne, zabiegi ukazujące kunszt budownictwa od połowy XIX do lat 50. XX wieku". Opisy, dotyczące historii i wyglądu miejsc zostały wzbogacone o fotografie archiwalne i współczesne.

Wystawę można oglądać od stycznia do końca marca na dziedzińcu Pałacu Branickich, przy siedzibie MWKZ (ul. Nowy Świat 18/20), a od kwietnia do maja gościć będzie na Zamku Królewskim w Warszawie. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL