Kultura i sztuka po 1989 roku

23.01.2018

Obrazy Ryszarda Woźniaka na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej

"TAK dla NIE. Obrazy nie pokazywane" "TAK dla NIE. Obrazy nie pokazywane"

„TAK dla NIE. Obrazy nie pokazywane” – to tytuł wystawy czasowej autorstwa Ryszarda Woźniaka, której wernisaż odbędzie się w środę w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Zgodnie z tytułem, malarz zaprezentuje składające się na nią obrazy po raz pierwszy.

Jak poinformowała rzecznik zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska na wystawę w Galerii Nowy Wiek złoży się kilka zestawów prac malarskich i kilka osobnych obrazów powstałych w latach 1984-2017.

„Każda z prezentowanych prac jest zalążkiem jakiejś malarskiej myśli. Konkretne powody do namalowania tych obrazów zawsze odnosiły się do obserwowanej przeze mnie rzeczywistości (…) Pierwszy raz publicznie prezentowane prace łączy z pewnością refleksja dotycząca istnienia ewentualnych granic oraz potencjalnych możliwości malarskiej formy. Powody, dla których prace te nie były dotąd wystawiane, nie są mi znane” – napisał Woźniak o swojej wystawie.

Znajdzie się na niej 28 płócien pokazujących szeroką skalę twórczych zainteresowań i strategii artystycznych malarza. Zróżnicowane są również techniki w jakich powstały poszczególne prace. Artysta biegle posługuje się zarówno farbami olejnymi, jak i akrylowymi.

„Chętnie stosuje kolaż, wklejając w obraz gazetowe zdjęcia, prowadzi artystyczny dialog z twórczością innych malarzy nawiązując m.in. do twórczości współczesnych polskich twórców – Stanisława Dróżdża czy Wilhelma Sasnala. W Galerii Nowy Wiek znalazły się odniesienia do obrazów Marcina Maciejowskiego i Przemysława Mateckiego, który jest wychowankiem R. Woźniaka” – powiedziała PAP Błażyńska.

Ryszard Woźniak należy do grona najważniejszych polskich malarzy współczesnych. Nie ogranicza się jednak tylko do tej dziedziny sztuki, jest także performerem, twórcą instalacji oraz teoretykiem sztuki. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego.

Woźniak był współtwórcą najsłynniejszej formacji artystycznej lat 80. minionego wieku pn. „Gruppa”. Po jej rozwiązaniu w 1992 r. kontynuował karierę indywidualną. W latach 90. kilkakrotnie był stypendystą ministra kultury dla młodych twórców.

Od 1992 roku prowadzi w Zielonej Górze pracownię malarstwa. Najpierw działała ona w dawnej Wyższej Szkole Pedagogicznej, a obecnie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ryszard Woźniak jest profesorem tej uczelni.

Prace Woźniaka znajdują się w zbiorach publicznych, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy na Śląsku. Kilka obrazów posiada także Muzeum Ziemi Lubuskiej, wiele jest w prywatnych kolekcjach.

Opisaną ekspozycję będzie można oglądać od środy (24 stycznia) do 24 marca br. w Galerii Nowy Wiek zielonogórskiego muzeum, która specjalizuje się w propagowaniu sztuki współczesnej. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL