Kultura i sztuka po 1989 roku

08.02.2019

Otwarcie wystawy zainaugurowało w Budapeszcie festiwal o bajkach z Polski i Węgier

Otwarcie wystawy „Baśniowe kraje” zainaugurowało w piątek w Budapeszcie festiwal dla dzieci, rodziców i nauczycieli „Wonderland” poświęcony bajkom z Polski i Węgier, zorganizowany przez polsko-węgierską Fundację InArt.

Na wystawie można zobaczyć około 100 współczesnych ilustracji autorstwa kilkunastu ilustratorów z obu krajów do baśni wydanych w ciągu ostatnich 15 lat. W otwarciu uczestniczyła kierowniczka wydziału polityczno-ekonomicznego ambasady RP, zastępca ambasadora Małgorzata Radwan-Vass.

Jak powiedziała PAP współzałożycielka InArt Mira Starobrzańska, autorzy prezentowanych ilustracji są często znani i nagradzani lub wyróżniani na konkursach. Wśród polskich ilustratorów są m.in. Marianna Jagoda czy Piotr Socha.

„Żeby ten pokaz był ciekawszy dla dzieci, wzbogaciliśmy go o różne przedmioty dizajnerskie zaprojektowane przez projektantów z obu krajów, inspirowane legendami, podaniami, klechdami i baśniami. Są to mebelki, zabawki, gry, w tym planszowe, ekologiczne klocki inspirowane np. lasem” – powiedziała Starobrzańska.

Przedmioty te zostały umieszczone w interaktywnej sali wystawowej tworzącej plac zabaw, gdzie dzieci mogą swobodnie korzystać z zabawek i mebli inspirowanych opowieściami, folklorem i przyrodą.

Jednocześnie prezentowana jest druga wystawa, którą tworzą prace wykonane w ramach szkolnych klubów polsko-węgierskich.

„Zaprosiliśmy do współpracy różne szkoły z obu krajów, które prowadziły lekcje oparte o scenariusz przygotowany wcześniej przez panią Martę Gedeon, która jest tłumaczką baśni i pedagogiem i zna oba języki. Opracowała scenariusze dostosowane do różnych grup wiekowych w obu językach. W tych działaniach wzięło udział około 20 szkół z obu krajów. Po lekcji, która była przeprowadzona w ich szkołach, dzieciaki wykonały prace, które wysłały na nasz konkurs” – powiedziała Starobrzańska.

W Budapeszcie prezentowane są wybrane prace, na które będzie można głosować do końca trwania wystawy, czyli 28 lutego. W ten sposób wyłoniona zostanie nagroda publiczności.

W sobotę w ramach festiwalu w Instytucie Polskim w Budapeszcie odbędą się warsztaty poświęcone ilustracjom, który poprowadzi Marianna Jagoda. Dzieciom uczestniczącym w warsztatach będą m.in. czytane fragmenty baśni, one zaś będą je ilustrować. Będzie też wspólne czytanie baśni przez bajkoterapeutkę i tłumaczkę baśni oraz zabawa.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Fundacji Wacława Felczaka. Festiwal objęły patronatem ambasadora Polski w Budapeszcie Jerzego Snopka, ambasador Węgier w Warszawie Orsolyi Zsuzsanny Kovacs oraz Instytutu Książki.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL