„Pejzaż łódzki” Władysława Strzemińskiego eksponowany jest po raz pierwszy po 50 latach na wystawie przedaukcyjnej „Sztuka współczesna. Prace na papierze” w salonie DESA Unicum. 11 września wraz z innymi dziełami m. in. Wróblewskiego, Opałki i Fangora, pójdzie on pod młotek.
Po raz pierwszy, i zarazem ostatni, „Pejzaż łódzki” został zaprezentowany szerokiej publiczności na wystawach w Łodzi w 1956 r. i w Warszawie rok później. Były to również pierwsze pośmiertne, retrospektywne wystawy Władysława Strzemińskiego, dzięki którym artysta zapisał się w powszechnej opinii jako ikona sztuki światowego formatu. Mimo ogromnej popularności, twórczość Strzemińskiego wciąż pozostaje nieodkryta do końca. Niezwykle istotna z tej perspektywy jest ponowna odsłona „Pejzażu łódzkiego”, który na kilka dekad pozostawał niedostępny dla publiczności - informują w materiale przesłanym PAP organizatorzy wystawy i aukcji.
Twórczość Władysława Strzemińskiego - według historyków sztuki - całkowicie zmieniła bieg polskiej sztuki nowoczesnej. Życie artysty nie należało do łatwych. W czasie I wojny światowej został ciężko ranny, stracił wówczas nogę, rękę i wzrok w jednym oku. Zajął się sztuką głównie dzięki kontaktom z Kazimierzem Malewiczem i innymi czołowymi przedstawicielami rosyjskiej Awangardy.
Ożenił się z rzeźbiarką Katarzyną Kobro, z którą sprowadził się do Łodzi. Sytuacja życiowa i materialna małżeństwa artystów była bardzo trudna. Problemy z obywatelstwem Kobro i kalectwo Strzemińskiego sprawiały, że para ledwo wiązała koniec z końcem. Dochodziła do tego niechęć władz komunistycznych wobec awangardowych i odważnie głoszonych poglądów Strzemińskiego, który otwarcie protestował przeciwko cenzurze i ograniczaniu swobody twórczej. Gdyby nie pomoc wpływowych przyjaciół i studentów Strzemińskiego, jego prace mogłyby nie przetrwać do dzisiaj.
Na wystawie, którą zakończy się aukcją wszystkich obiektów, znajdą się także prace innych artystów: m.in. rysunek tuszem Andrzeja Wróblewskiego przedstawiający widok z balkonu mieszkania na Salwatorze z ok. 1954 roku; prace Romana Opałki, Wojciecha Fangora i Erny Rosenstein i rysunek Wojtka Siudmaka z okresu jego wczesnej twórczości, rzadko prezentowanej publicznie.
Wystawę obiektów aukcyjnych będzie można oglądać w salonie DESA Unicum w Warszawie 11 września odbędzie się tam aukcja „Sztuka współczesna. Prace na papierze”. (PAP)
abe/ pat/