Najlepsze prasowe zdjęcia świata nagrodzone w 57. edycji konkursu World Press Photo prezentowane są od wtorku w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Polska premiera wystawy od lat odbywa się w stolicy Wielkopolski.
Wśród zaprezentowanych zdjęć znalazła się uznana za najlepszą praca amerykańskiego fotografa Johna Stanmeyera pt. "Sygnał", oraz dzieła trzech nagrodzonych Polaków, w tym fotoreportera PAP Andrzeja Grygiela.
143 nagrodzone zdjęcia oglądać będzie można w Sali Wystaw w CK Zamek do 22 maja. Symboliczne otwarcie wystawy nastąpiło 18 kwietnia w amsterdamskim De Nieuwe Kerk.
„Ta wystawa jest fenomenem. Mimo, że nagrodzone zdjęcia są znane i dostępne, z możliwości zobaczenia ich w jednym miejscu, w Poznaniu, korzysta rokrocznie ponad 10 tys. osób” – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Centrum Kultury Zamek Anna Hryniewiecka.
„Ta wystawa jest fenomenem. Mimo, że nagrodzone zdjęcia są znane i dostępne, z możliwości zobaczenia ich w jednym miejscu, w Poznaniu, korzysta rokrocznie ponad 10 tys. osób” – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Centrum Kultury Zamek Anna Hryniewiecka.
Główną nagrodę otrzymała praca amerykańskiego fotografa Johna Stanmeyera pt. "Sygnał". Fotografia przedstawia afrykańskich emigrantów stojących nad brzegiem morza w Dżibuti. Wznoszą oni ku niebu telefony, próbując uchwycić sygnał sieci komórkowej z sąsiedniej Somalii.
„Najlepsze zdjęcie ma wiele warstw znaczeniowych. Ono dotyka problemu imigracji, mamy tu też mężczyzn, którzy starają się utrzymać więź z rodzinami pozostałymi w kraju. To zdjęcie mówi też coś o samym fotografie – on również sporo podróżuje po świecie i chce utrzymywać kontakt z bliskimi” - powiedziała Barbara Bufkens z Fundacji World Press Photo.
Prezentacji wystawy w Poznaniu towarzyszyć będzie m.in. spotkanie autorskie ze znanym polskim fotoreporterem wojennym Krzysztofem Millerem. Zaplanowano je na 17 maja, przy okazji Nocy Muzeów.
Przed wtorkowym wernisażem zdjęcia zaprezentowano poznańskim dziennikarzom i fotoreporterom.
„Obecnie, w czasach internetu, mediów elektronicznych, fotograf prasowy ma znacznie trudniejsze zadanie niż jeszcze 10 -20 lat temu. Wówczas jego kilka, kilkanaście zdjęć było często jedynym świadectwem ważnych zdarzeń, historycznych momentów, wojen, tragedii. Teraz odbiorcy są zalewani mnogością informacji i fotografowi trudniej jest przykuć ich uwagę swoją wyjątkową pracą” – powiedział fotoreporter PAP Jakub Kaczmarczyk.
Na 57. konkurs World Press Photo wpłynęło ponad 98 tys. zdjęć. Nadesłało je ponad 5.7 tys. autorów ze 132 krajów świata. Fotografie były oceniane przez jury pod kierownictwem fotografa, architekta Gary'ego Knighta. Jury przyznaje nagrody w dziewięciu kategoriach. W tym roku trafiły one do 53 fotografów z 25 krajów.
Wśród nagrodzonych fotografów jest trzech Polaków. Fotoreporter PAP Andrzej Grygiel zdobył II nagrodę w kategorii zdjęć pojedynczych "Wydarzenia sportowe" za fotografię "Slalom".
"To zawodnik podczas mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim w Szczyrku, podczas slalomu. Było tam takie miejsce, które od zawodników wymagało trochę więcej wysiłku. W tym wypadku narciarz balansuje na jednej narcie, by się nie przewrócić. Ostatecznie się przewrócił, ale tu jeszcze jest w takim balansie, jedzie na jednej narcie i w zasadzie już widać, że za chwilę już nie da rady" - opisywał fotografię jej autor.
Zdjęcie Maćka Nabrdalika pt. "Nicolette w sierocińcu" uzyskało II nagrodę w kategorii zdjęć pojedynczych "Sprawy Współczesne". Również II nagrodę w kategorii reportażu "Przyroda" przyznano Kacprowi Kowalskiemu za zdjęcie pt. "Toksyczne piękno".
„Mogą być państwo bardzo dumni, że fotografia w Polsce prezentuje tak wysoki poziom” – podkreśliła Barbara Bufkens.
Wystawa World Press Photo 2014 odwiedzi w sumie ponad 100 miast w 45 krajach. Pierwsza edycja konkursu World Press Photo, uważanego za jeden z najbardziej prestiżowych na świecie, odbyła się w 1955 roku. (PAP)
rpo/ ls/