Kultura i sztuka po 1989 roku

06.10.2017

Polska sztuka współczesna na wystawie w Muzeum Miejskim Wrocławia

Muzeum Miejskie Wrocławia, Wyobraźnia i rygor, Nowosielski Jerzy, Na plaży, ok. 1963, kolekcja Grażyny i Jacka Łozowskich. Źródło: Muzeum Miejskie we Wrocławiu Muzeum Miejskie Wrocławia, Wyobraźnia i rygor, Nowosielski Jerzy, Na plaży, ok. 1963, kolekcja Grażyny i Jacka Łozowskich. Źródło: Muzeum Miejskie we Wrocławiu

Ponad 130 prac polskich artystów współczesnych – w tym dzieła Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Fangora czy Jerzego Nowosielskiego – będzie można od soboty oglądać w Muzeum Miejskim Wrocławia. Prezentowane dzieła pochodząc z prywatnych zbiorów Grażyny i Jacka Łozowskich.

Ekspozycja „Wyobraźnia i rygor. Polska sztuka współczesna z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich” będzie prezentowana w Pałacu Królewskim.

To pierwsza tak obszerna wystawa dzieł najważniejszych polskich artystów tworzących po 1945 r, które znajdują się w zbiorach Grażyny i Jacka Łozowskich. „Kolekcja ta, uważana powszechnie za jeden z najważniejszych zbiorów prywatnych sztuki polskiej na świecie, mogłaby być dumą niejednego muzeum” – powiedziała rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Ewa Pluta. Na wystawie pokazanych zostanie ponad 130 prac. To dzieła m.in.: Zdzisława Beksińskiego, Jana Cybisa, Wojciecha Fangora, Władysława Hasiora, Marii Jeremy, Alfreda Lenicy, Artura Nachta – Samborskiego, Jerzego Nowosielskiego, Hanny Rudzkiej – Cybisowej, Leona Tarasewicza, Tadeusza Kantora czy Stanisława Dróżdża.

Wśród pokazywanych obrazów, grafik i rysunków znajdą się również dzieła artystów związanych z Wrocławiem, w tym: Waldemara Cwenarskiego, Stanisława Dróżdża, Józefa Hałasa, Alfonsa Mazurkiewicza czy Wacława Szpakowskiego.

Organizatorzy wystawy podkreśli, że niektóre z dzieł była pokazywana wcześniej w muzeach i galeriach w Polsce i za granica, ale znaczna większość prezentowana jest publiczne po raz pierwszy.

Ekspozycję będzie można oglądać do 11 marca. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL